Ponad 3/4 biur rachunkowych chce przywrócenia licencji zawodu księgowego

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)
rozwiń więcej
Ponad 3/4 biur rachunkowych chce przywrócenia licencji zawodu księgowego
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych, zrzeszająca 1700 podmiotów, przeprowadziła badanie na temat licencji zawodu księgowego. Prawie 77% biur rachunkowych uważa, że jej przywrócenie będzie miało pozytywny wpływ na branżę.

Przyszłość zawodu księgowego. Czy wrócą certyfikaty?

Ministerstwo Finansów postanowiło rozpocząć dyskusję na temat przyszłości zawodu księgowego. Jest to wynik oczekiwań płynących z postulatów i petycji trafiających do resortu. To z kolei efekt tego, że profesja ta po deregulacji w 2014 roku nie doczekała się precyzyjnych regulacji oraz definicji. Normom podlegało jedynie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, w ten sposób, że czynności składające się na nie mogły wykonywać wyłącznie osoby uprawnione. Są to księgowi z certyfikatem lub świadectwem kwalifikacyjnym Ministra Finansów oraz biegli rewidenci i doradcy podatkowi.

Biura rachunkowe chcą przywrócenia licencji

W badaniu OSCBR 75% biur rachunkowych deklaruje, że jest za przywróceniem licencji księgowego. Prawie 69% uważa, że deregulacja miała negatywny wpływ na jakość pracy księgowych. Ponad 67% zauważa z kolei, że regulacja wpłynie pozytywnie na klientów biur rachunkowych. Aż 66% badanych wskazało, że nie ma obecnie skutecznych mechanizmów certyfikacji. Branża kieruje się głównie takimi wskaźnikami jak doświadczenie zawodowe, lata pracy, wykształcenie kierunkowe oraz mimo wszystko zdany w poprzednich latach egzamin w Ministerstwie Finansów. Biura rachunkowe wskazywały, że nie wykształciły się skuteczne mechanizmy rynkowej certyfikacji. Pojawiające się obecnie certyfikaty czy licencje nie są powszechnie rozpoznawalne i nie cieszą się takim zaufaniem, jak certyfikat księgowy wydawany przez Ministra Finansów.

Regulacja zawodu księgowego pozwala na ustalenie pewnych standardów, które powinny być obowiązkowe dla naszej branży. Wypracowanie odpowiedniego rozwiązania pozwoli na spełnienie oczekiwań rynku oraz zapewnienie odpowiednio wysokiej jakości usług księgowych. Jest to o tyle istotne, że liczba przedsiębiorstw prowadzących księgi rachunkowe w naszym kraju wynosi prawie 300 tys., ewidencję przychodów prowadzi prawie 400 tys., a księgę przychodów i rozchodów prawie 1,5 mln. Wprowadzenie licencji spowoduje znaczące zmiany zawodowe dla wielu tysięcy osób, które obecnie są księgowymi, dlatego też podjęcie tej decyzji powinno uwzględniać wnikliwą analizę potrzeb branży i jej klientów - mówi Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Jakie korzyści przyniesie licencjonowanie zawodu księgowego?

Zbadane biura rachunkowe wskazują, że korzyści, jakie przyniesie licencjonowanie zawodu księgowego to głównie podwyższenie kwalifikacji, szerzenie wiedzy na temat przepisów podatkowych, zwiększenie prestiżu zawodu księgowego i przywrócenie jego rangi, co doprowadzi do wzrostu zaufania do biur rachunkowych, poprawy ich wizerunku oraz większej pewności klientów. Badani wskazywali również na usunięcie z rynku konkurencyjnych podmiotów, które zaniżają ceny rynkowe, a tym samym także jakość usług świadczonych przez księgowych.

O tym temacie porozmawiamy podczas zaplanowanego w najbliższym czasie Kongresu Bezpiecznego Rozwoju Biura Rachunkowego sieci OSCBR 2022. Aktualny priorytet spotkania to m.in. bezpieczeństwo i rozwój biura rachunkowego. To ważne, ponieważ cyfryzacja i standaryzacja usług księgowych, duża konkurencja na rynku, zwiększające się wymagania dotyczące ochrony danych i wymogów formalnych powodują, że biznes księgowy staje się coraz bardziej wymagający i ryzykowny. Stąd pojawia się temat regulacji tej profesji oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Podczas Kongresu wymienimy się doświadczeniami, zaprezentujemy nowe inicjatywy z obszaru technologii oraz omówimy nowe zagrożenia dla biznesu księgowego - podsumowuje Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Ministerstwo Finansów poddaje kwestie licencjonowania zawodu księgowego konsultacjom, aby sprawdzić i dopytać interesariuszy o kierunek zmian dotyczących przyszłości tej profesji. Celem jest szczegółowa analiza wyników, a następnie obranie odpowiedniej trajektorii dalszych działań.

Biura rachunkowe
Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
16 kwi 2024

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych
15 kwi 2024

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów
09 kwi 2024

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

pokaż więcej
Proszę czekać...