Polski Ład - nowa szansa dla polskiej księgowości?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
Polski Ład - nowa szansa dla polskiej księgowości? / Shutterstock
Polski Ład a księgowość. Czy dobry księgowy może pomóc w amortyzacji negatywnych skutków Polskiego Ładu, a odpowiednie decyzje, obejmujące m.in. przekształcenie dotychczasowej działalności w spółkę, zastosowanie ulgi podatkowej, przesuwanie kosztów czy też wykorzystanie estońskiego CIT-u, przyniosą przedsiębiorcom korzyści? Jak firmy mogą poradzić sobie ze skutkami nowego rządowego programu?

Polski Ład a księgowość

Obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Nowy Polski Ład docelowo zmienia i modyfikuje w zasadzie każdy z segmentów polskiej gospodarki, jednak największa rewolucja dotyka systemu podatkowego. Z tego powodu zwiększyło się również zainteresowanie usługami księgowymi i doradztwem podatkowym. Mało tego, można nawet powiedzieć, że dziś dobry księgowy jest dosłownie na wagę złota!

Autopromocja

Polski Ład, czyli co nowego w podatkach?

Rok 2022 przyniósł ogrom zmian w przepisach, część z nich związana jest z Polskim Ładem, inne pojawiły się niezależnie od nowego programu polskiego rządu. Ze wszystkimi jednak muszą poradzić sobie na co dzień przedsiębiorcy. Do najważniejszych modyfikacji można zaliczyć między innymi:

- wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur,
- zmiany wysokości progów podatkowych,
- zmiany kwoty wolnej od podatku,
- wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej,
- zmiany związane z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku,
- zmiany terminów rozliczeń,
- wprowadzenie wyżej kwoty wolnej od podatku i zmiana progów podatkowych.

- Polski Ład to rewolucyjny program, który ma swoje ciemne i jasne strony. Jego wady dostrzegają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy. Do przepisów, które wzbudzają najwięcej dyskusji, zalicza się zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej. Teraz będzie uzależniona od dochodu i jednocześnie nie będzie można jej odliczyć od podatku – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Polski Ład szansą dla rozwoju biur rachunkowych

Radykalne zmiany zazwyczaj budzą kontrowersje. Warto jednak skupić się również na korzyściach, jakie może przynieść nowy program rządu. Polski Ład jest wielką szansą dla rozwoju biur rachunkowych, a także działów księgowości, które funkcjonują w większych firmach. Wzrost zainteresowania usługami profesjonalistów wynika bezpośrednio ze znaczących modyfikacji w systemie podatkowym. Z obawy przed pomyłką w wyliczeniach należnego podatku większość osób, która dotychczas rozliczała się samodzielnie, decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonych księgowych, zaznajomionych już z nowymi podatkowymi realiami.

Same biura rachunkowe musiały się także odpowiednio przygotować do nowej sytuacji. Wiele z nich stanęło przed koniecznością przemyślenia zasadności i funkcjonalności systemów księgowych, dotychczas wykorzystywanych do codziennej pracy i obsługi klientów.

- Nowa sytuacja postawiła firmy przed koniecznością zmiany lub aktualizacji stosowanych do tej pory elektronicznych programów księgowych. Co więcej, w związku z wprowadzeniem Krajowego Systemu E-faktur zaczęły one szukać intuicyjnych usprawnień systemowych, które pomogą im dopasować aplikacje do nowych realiów księgowych. Szczególnie cenione stały się inteligentne programy zintegrowane z popularnymi systemami księgowymi. Korzyści płynące z wprowadzenia takich rozwiązań obejmują przede wszystkim oszczędność czasu, który dotychczas był poświęcany na ręczne przepisywanie faktur, redukcję kosztów związanych z obsługą dokumentów, integrację z KSeF i co najważniejsze – przyspieszenie większości procesów księgowych – mówi Krzysztof Wojtas.

Naprzeciw potrzebom branży wychodzą tzw. smartaplikacje, które mogą pomóc uporządkować zmienione przepisami procesy księgowe i jednocześnie uprościć oraz skrócić ich obsługę. Wykorzystanie takich programów w biznesie poprawi również rentowność biur księgowych. Dzięki nim można skutecznie i dokładnie rozliczać stałych i nowych klientów, których w 2022 roku z pewnością nie powinno zabraknąć.

Boom na dobrych księgowych

W styczniu 2022 roku służbowe telefony księgowych rozgrzane były do czerwoności, a wiele mniejszych firm musiało odmawiać przyjęcia pod swoje skrzydła kolejnych klientów – przedsiębiorców. Sytuacja ta spowodowała wzrost cen za usługi oraz popyt na księgowych na rynku pracy.

- Branża księgowości jest z pewnością jedną z tych, które mogą zyskać na Polskim Ładzie. Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na usługi doradcze, pomoc w wyborze formy działalności, a także kompleksowe prowadzenie pełnej księgowości, ten sektor będzie dynamicznie się rozwijał i powiększał. Oczywiście każdy pracownik musi przejść najpierw gruntowne, tematyczne szkolenie, a biura rachunkowe powinny zainwestować w nowe rozwiązania systemowe, ale to wydatek, który przy tak dużym popycie z pewnością się szybko zwróci – dodaje Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Nowy Polski Ład postawił przed księgowymi dużo wyzwań, ale też wiele możliwości. Inwestycja w szkolenia i nowe rozwiązania teleinformatyczne ma szansę usprawnić proces pracy i zwiększyć rentowność. Czy dobry księgowy jest teraz na wagę złota? Z całą pewnością tak!

Biura rachunkowe
AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

pokaż więcej
Proszę czekać...