REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie dla księgowych i biur rachunkowych

Ubezpieczenie dla księgowych i biur rachunkowych; Ubezpieczenie od odpowiedzialności karnej skarbowej; OC
Ubezpieczenie dla księgowych i biur rachunkowych; Ubezpieczenie od odpowiedzialności karnej skarbowej; OC

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w podatkowo-składkowe w ramach programu rządowego Polski Ład, jakie weszły w życie od początku 2022 roku spowodowały liczne wątpliwości odnośnie prawidłowości rozliczeń podatkowych. Ewentualne błędy i odpowiedzialność karno-skarbowa księgowych, będą pojawiać się przez najbliższe miesiące, ale także nawet dopiero za kilka lat. To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia ochrony karno-skarbowej (czy prawno-podatkowej). Systematycznie wzrasta liczba zapytań o taką ochronę. Dziś to różnica, która oscyluje w okolicach 60% w porównaniu z II kwartałem 2021 r.

Polski Ład. Kto zapłaci za błędy?

Wdrażanie przepisów Polskiego Ładu jest przedmiotem szerokiej debaty społecznej. Program wprowadza bardzo wiele rozwiązań jednostkowych, inne natomiast są uzależnione od decyzji administracyjnych. Ustawodawca zapowiada decyzje interpretacyjne i regulacyjne, szczególnie tam, gdzie ujawnią się ewidentne wady. W konsekwencji następujących zmian pojawia się realne ryzyko popełnienia błędów przez księgowych i biura rachunkowe. Wątpliwości będą się z pewnością pojawiać przez wiele najbliższych miesięcy. Wg ekspertów, pomyłki w rozliczeniach podatkowych wynikające
z niedopracowania i pośpiechu w przyjęciu tak wielu skomplikowanych rozwiązań, mogą ujawniać się nawet za kilka lat. Dopóki nie będzie jasnej interpretacji wprowadzanych rozwiązań, to księgowi i przedsiębiorcy będą ponosić ogromne ryzyko. Ryzyko związane z poradami rachunkowo - podatkowymi bądź dokonywaniem rozliczeń fiskalnych. To powoduje wzrost zainteresowania polisami OC i ochrony podatkowej.

REKLAMA

- Tryb wprowadzania zmian w regulacjach podatkowych zwiększa ryzyko błędów w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz obawę przed ewentualnymi konsekwencjami. Otrzymujemy sygnały od naszych doradców klienta, praktycznie z całego kraju, że w ostatnich kilkunastu dniach znacznie wzrosło zainteresowanie polisami dla księgowych i przedsiębiorców. Księgowi znaleźli się pod dużą presją. Niepewność co do interpretacji przepisów sprawia, że wielu z nich obawia się popełnienia błędu. W konsekwencji mogą im grozić sankcje karno-skarbowe. To niewątpliwie trudny czas. Z pomocą może przyjść polisa ubezpieczeniowa. Rynek ubezpieczeniowy ma rozwiązania na taką okoliczność, dedykowane zarówno do przedsiębiorców, osób fizycznych pracujących w działach księgowych, jak i dla biur rachunkowych – mówi Aurelia Szymańska z CUK Ubezpieczenia. 

Wg. eksperta systematycznie wzrasta liczba zapytań o taką ochronę. Dziś to różnica, która oscyluje w okolicach 60% w porównaniu z II kwartałem 2021 roku.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności karnej skarbowej dla księgowych. Kogo i przed czym chroni polisa?

Odpowiedzialność karno-skarbowa dotyczy osób fizycznych, które wykonują czynności księgowe oraz czynności nadzorcze nad czynnościami księgowymi. Są to główni księgowi, księgowi, dyrektorzy finansowi, osoby zarządzające, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz inne osoby ponoszące odpowiedzialność karno- skarbową i karną (będące konsekwencją czynów zabronionych w czynnościach księgowych niepodlegających KAS) np. wójt, burmistrz czy pracownik działu controllingu. Polisa ubezpieczenia karno-skarbowego oprócz refundacji mandatów i kar administracyjnych może zawierać szereg dodatkowych rozwiązań budujących kompleksową ochronę.

OC dla biur rachunkowych

Inny typ ochrony przeznaczony jest dla biur rachunkowych. To obowiązkowe i/lub dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Polisa OC chroni przede wszystkim przed błędami, które powstaną w związku wykonywaniem działalności księgowej oraz roszczeniami ze strony ich klientów.

Ochrona wynikająca z obowiązkowego ubezpieczenie OC biura rachunkowego może zostać rozszerzona o ryzyka dobrowolne w tym dotyczące osobistej odpowiedzialności karno-skarbowej. 
To dodatek, który dotyczy osoby profesjonalnie zajmującej się księgowością i kary nałożonej bezpośrednio na nią. W tym przypadku koszty odpowiedzialności karno-skarbowej oznaczają koszty obrony, kar administracyjnych i innych kar nałożonych bezpośrednio na ubezpieczonego w wyniku wypadku ubezpieczeniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi chcą zdążyć, przed wzrostem stawek

- Sumę ubezpieczenia przy polisach określa osoba ubezpieczająca, w taki sposób, aby stanowiła realne pokrycie potencjalnej kary i mandatów karno-skarbowych, ale również kosztów adwokata czy ponoszoną wobec pracodawcy odpowiedzialność do 3 krotności wynagrodzenia. Refundacja kosztów może także obejmować koszty odtworzenia zniszczonych dokumentów czy koszty ochrony dobrego imienia. Pokrycie kosztów ochrony prawnej może mieć miejsce w postępowaniu karnym i karno-skarbowym. Z naszych obserwacji wynika, że wzrost ryzyka związanego z odpowiedzialnością podatkową nie spowodował znaczących zmian składek oczekiwanych przez ubezpieczycieli. Nie jest jednak wykluczone, że wkrótce się to zmieni – mówi Aurelia Szymańska z CUK Ubezpieczenia.   

Przedstawiciele sektora finansowego prognozują, że w lutym i marcu 2022 r. czekają nas jeszcze większe niż obecnie perturbacje związane z naliczaniem podatków. Będą one związane z rozliczaniem firm.
W przestrzeni publicznej pojawiają się już zarzuty do księgowych, sugerujące brak ich kompetencji i umiejętności poradzenia sobie z adaptacją przepisów na co dzień. W większości przypadków umiejętności księgowych są wysokie, ale wielu z nich obawia się problemów z interpretacją przepisów i nieprzewidywalnością decyzji administracyjnych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

REKLAMA

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

REKLAMA

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

REKLAMA