Co wyróżnia nowoczesne biuro rachunkowe
REKLAMA
REKLAMA
Wysoki poziom informatyzacji biura rachunkowego przestaje być przewagą konkurencyjną, a staje się standardem. Wzorcowe biuro rachunkowe powinno wyróżniać się jeszcze szeregiem innych cech, które dopiero łącznie sprawią, że będzie je można je nazwać nowoczesnym i innowacyjnym, bezpiecznym i wygodnym dla klientów.
REKLAMA
Po pierwsze, nie do przecenienia jest zgrany, kompetentny i pomagający sobie zespół ludzi, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Szczególnie w tej branży od poszczególnych pracowników zależy jakość realizowanych usług. Pracownicy i menadżerowie, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z klientem są wizytówką biura rachunkowego. Dostępność specjalistów różnych dziedzin, którzy mogą pomóc przy nietypowych zadaniach to jeden z wyróżników poważnie traktującego klientów biura rachunkowego.
Ważne jest, aby niezależnie od zdarzeń losowych biuro rachunkowe mogło gwarantować ciągłość świadczenia usług. Warto, zatem przy wyborze biura rachunkowego dokonać oceny, czy pod nieobecność opiekuna (np. w okresie urlopowym) ktoś inny bez większych problemów załatwi pilną, nietypową sprawę.
3 powody, dla których warto korzystać z nowoczesnych biur księgowych
Co lepsze – tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?
Dobre biuro księgowe musi uwzględniać oczekiwania i wygodę klientów, co wyraża się w świadczeniu usług bezpośrednio powiązanych z księgowością, ale także usług okołoksięgowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Skupienie w jednym miejscu doradztwa prawnego, podatkowego, doradztwa w zakresie zarządzania czy informatyki jest już sztuką. Ogromne znaczenie ma tutaj dostosowanie oferty, która zagwarantuje, że klient zminimalizuje zaangażowanie w sprawy administracyjne, mając jednocześnie pewność, że te prowadzone będą na wysokim poziomie, a całą energię i czas będzie mógł poświęcić na kreatywny rozwój biznesu. Będzie miał też pewność, że w każdym postępowaniu podatkowym przed organem podatkowym reprezentować go będą profesjonalni i doświadczeni doradcy podatkowi. Zminimalizowanie ryzyka podatkowego poprzez wzorcowe prowadzenie ksiąg i profesjonalną reprezentację przed organem podatkowym jest trudne do przecenienia.
Rozwiązania informatyczne stosowane w księgowości to nie tylko nowoczesny system klasy ERP. Bardzo często klient biura liczy na pomoc w wyborze własnego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem lub oczekuje wręcz, że jego biuro księgowe takie oprogramowanie dostarczy. Nowoczesne biuro wyróżnia w tym zakresie to, że korzysta z elastycznego oprogramowania, którego poszczególne moduły można polecić klientowi w zależności od skali, zapotrzebowania na informację i rodzaju prowadzonego biznesu. Klienci oczekują maksymalnej wygody w dostępie do informacji. Dlatego oprogramowanie powinno być dostępne przez przeglądarkę internetową i przez aplikację na urządzenia mobilne.
Z rozwiązaniami informatycznymi nieodłącznie związane jest bezpieczeństwo przechowywania i udostępniania danych oraz informacji, dlatego też dobre biuro rachunkowe powinno mieć wdrożone procedury jej ochrony. Gromadzone zbiory danych i informacje, w tym informacje wrażliwe, muszą być przechowywane w sposób uniemożliwiający nieautoryzowany dostęp oraz gwarantujący odpowiednią długość ich przechowywania. Warto zatem dokonując wyboru biura rachunkowego sprawdzić, jak wygląda polityka bezpieczeństwa w tym zakresie.
Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka
Biuro rachunkowe to nie jest tylko usługowe prowadzenie ksiąg, obliczanie podatków i przygotowywanie obowiązkowych zestawień. Nowoczesne biuro księgowe powinno umożliwić dostarczanie zarządowi raportów w każdym z wymaganych przez nich przekrojach. Standardem staje się raportowanie zarządcze i coraz częściej pożądane jest świadczenie usług szeroko rozumianego controllingu. Z jednej strony wiąże się to z wcześniej wspomnianym wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania, z drugiej z indywidualnym podejściem do oczekiwań i potrzeb raportowych klienta. Konieczne jest również posiadanie w zespole osób znających się na wdrażaniu controllingu, potrafiących dostosować narzędzia do konkretnych potrzeb i oczekiwań.
Autor: Łukasz Zarzycki, Dyrektor Działu Księgowości i Audytu, Biegły Rewident
GLC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.