Odszkodowanie wypłacone z OC biura rachunkowego
REKLAMA
REKLAMA
Kwota odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela biura rachunkowego, które prowadziło rozliczenia podatkowe i ubezpieczeniowe podatnika, będzie stanowiło przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane odszkodowanie jednakże zwolnione jest z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy. Wypłacone odszkodowanie nie odnosi się bowiem do szkód dotyczących składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. Taki stanowisko zajął Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2016 r., sygn. IPTPB1/4511-712/15-5/KLK.
REKLAMA
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX Biura rachunkowe!
Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła biura rachunkowego, z którym podatniczka/Wnioskodawczyni ma podpisaną umowę na prowadzenie rozliczeń podatkowych i ubezpieczeniowych. Podczas kontroli ZUS stwierdzono nieprawidłowości i zarządzono wypłatę zaległych zobowiązań. Ponieważ biuro rachunkowe posiadało obowiązkową polisę OC zawodu, ubezpieczyciel zobowiązał się do zapłaty określonych zaległości. Przelał kwotę zasądzoną przez ZUS bezpośrednio na konto Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni pieniądze te w całości przelała na pokrycie zaległości wobec ZUS.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego
We wniosku o interpretację wskazano ponadto, że:
- Do zakresu działalności prowadzonej przez Wnioskodawczynię wchodzą szkolenia dla kierowców. Niektóre z nich kończą się egzaminem, wówczas przyjeżdżają przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego.
- Wnioskodawczyni przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach ogólnych – podatek liniowy (19%).
- Wnioskodawczyni dla potrzeb dokumentacji podatkowej prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
- Biuro rachunkowe źle zinterpretowało umowy cywilnoprawne. Przyjęło, że przeegzaminowanie kursantów i prowadzenie wykładów jest umową o dzieło. ZUS podważył ww. umowy i przekwalifikował je na umowy zlecenie.
- Źle zinterpretowane umowy przez biuro spowodowały powstanie zaległości wobec ZUS. Od umowy o dzieło nie opłaca się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, natomiast od umowy zlecenia odprowadza się wszystkie składki. Wobec powyższego ZUS przekwalifikowując umowy naliczył składki na ubezpieczenie.
- Odszkodowanie wpłynęło w dniu 27 maja 2015 r.
- Przelew na pokrycie zaległości został wysłany przez Wnioskodawczynię w dniach: 28 maja 2015 r. i 1 czerwca 2015 r. (w dwóch transzach).
Czy wobec tego wypłacone odszkodowanie z OC biura rachunkowego stanowi przychód działalności Wnioskodawczyni, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawczyni, odszkodowanie jest wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ubezpieczenie OC zawodu wykupione przez biuro rachunkowe było ubezpieczeniem majątkowym i nie dotyczy składników majątku związanego z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawczynię.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe, wyjaśniając, co następuje:
Jak stanowi art. 821 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm.), przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest szczególnym rodzajem ubezpieczenia majątkowego, jako ubezpieczenie obejmujące ochronę pasywów.
Z art. 822 § 1 ww. Kodeksu wynika, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.
W myśl § 2 powołanego przepisu, jeżeli strony nie umówiły się inaczej, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody, o jakich mowa w § 1, będące następstwem przewidzianego w umowie zdarzenia, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.
Koszty w PIT i CIT 2017 - limit płatności gotówkowych
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Kto odpowiada za błąd ujawniony podczas zmiany biura rachunkowego
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).
Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Co do zasady przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia majątkowe, uzyskane w związku z tą działalnością, o ile ustawa nie wyłącza ich z tej kategorii.
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.
Zatem otrzymane odszkodowania, jeżeli dotyczą składników majątku związanego z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowią przychód z tej działalności.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c.
A zatem odszkodowania, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy, nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń dla kierowców. Prowadzeniem rozliczeń podatkowych i ubezpieczeniowych Wnioskodawczyni zajmuję się biuro rachunkowe, z którym Wnioskodawczyni ma podpisaną umowę. Biuro rachunkowe popełniło błąd i źle zinterpretowało umowę cywilnoprawną. Przyjęło, że przeegzaminowanie kursantów i prowadzenie wykładów jest umową o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podważył ww. umowy i przekwalifikował je na umowy o dzieło. Źle zinterpretowane umowy spowodowały powstanie zaległości wobec ZUS. Biuro rachunkowe posiadało obowiązkową polisę OC zawodu. Ubezpieczyciel zobowiązał się do zapłaty określonych zaległości i przelał kwotę zasądzoną przez ZUS bezpośrednio na konto Wnioskodawczyni, która to pieniądze te przelała na pokrycie zaległości.
Co powinna zawierać umowa zawarta z biurem rachunkowym?
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są inne źródła.
Przedmiotowe odszkodowanie nie dotyczy składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie stanowi więc przychodu ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Jest więc to przychód z innych źródeł niepodlegający ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jednakże jest to przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) powołanej ustawy.
Mając na względzie przedstawione wyżej przepisy oraz stan faktyczny stwierdzić należy, że kwota odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela biura rachunkowego, które prowadziło rozliczenia podatkowe i ubezpieczeniowe Wnioskodawczyni, będzie stanowiło przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane odszkodowanie jednakże zwolnione jest z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy. Wypłacone odszkodowanie nie odnosi się bowiem do szkód dotyczących składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA