REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać biuro rachunkowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak wybrać biuro rachunkowe
Jak wybrać biuro rachunkowe

REKLAMA

REKLAMA

Wybranie dobrego biura rachunkowego do obsługi firmy to spore wyzwanie. Od właściwego wyboru bardzo dużo zależy a przede wszystkim prawidłowe rozliczenia z urzędem skarbowym. Ewentualny błąd w takich rozliczeniach może mieć poważne konsekwencje.

Wybierając biuro rachunkowe do obsługi własnej firmy należy wziąć pod uwagę i dokładnie sprawdzić kilka kwestii. Najistotniejszą rzeczą będzie sprawdzenie czy biuro ma certyfikat księgowy Ministra Finansów. Sprawdź dokładnie czy przedstawiony Ci dokument jest aktualny i rzeczywiście wystawiony jest przez Ministra Finansów. 

REKLAMA

Autopromocja

Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tym samym posiadanie certyfikatu księgowego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest już wymagane. Zobacz: Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Kolejną ważną kwestią, którą musisz sprawdzić jest ważna polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Wykupienie takiej polisy przez biuro rachunkowe jest zabezpieczeniem przed popełnieniem ewentualnych błędów, ale świadczy też iż prowadzący biuro traktują swoją pracę i klientów naprawdę poważnie – wykupienie takiej polisy nie jest tanie.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przy okazji sprawdzić czy biuro rachunkowe objęło ubezpieczeniem również czynności, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu (np. rozliczenia z ZUS, prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów), tam również mogą powstać błędy za które masz prawo domagać odszkodowania.

Pamiętaj, że za błędy księgowe odpowiedzialność przed urzędem skarbowym ponosisz Ty jako podatnik, a dopiero później przysługuje Ci prawo do ewentualnego odszkodowania. Biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa i pamiętaj nie ma tu znaczenia treść umowy jaką zawrzesz z biurem, jako podatnik tylko Ty odpowiadasz za swoje podatki.

Polecamy: Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika

Wybierają biuro rachunkowe dowiedz się czy biuro podchodzi indywidualnie do swoich klientów. Unikaj wielkich biur, gdzie Twoja firma „zginie w tłumie”. Ważne aby biuro było w stanie zapewnić Ci jednego księgowego, który będzie się zajmował indywidualnie Twoją firmą, a tym samym znał jej sprawy, kontaktował się z Tobą.

Taki układ jest zdecydowanie korzystniejszy i bezpieczniejszy. Również Ty będziesz miał większy komfort wiedząc dokładnie, kto na stałe zajmuje się Twoimi sprawami. Jeżeli zaczniesz przekazywać swoje ważne dokumenty recepcjonistce, gońcowi itp. a deklaracje zacznie sporządzać Ci ktoś nieznany z kim na dodatek nie będziesz mógł się skontaktować i który nie zna realiów Twojej firmy, możesz przypłacić to wieloma błędami.

Biuletyn Głównego Księgowego - wersja internetowa

Ważną kwestią mogącą mieć również dla Ciebie znaczenie jest sprawdzenie, czy w biurze pracują osoby z doświadczeniem w różnych dziedzinach, typach firm, czy formach rozliczeń. W sytuacji wątpliwej konieczność konsultacji może okazać się niezbędna.

Sprawdź również czy biuro rachunkowe ma doświadczenie w prowadzeniu księgowości małych firm, takich jak Twoja. Jeżeli wybrane biuro obsługuje tylko duże firmy, istnieje niebezpieczeństwo, że Twoja firma nie będzie obsługiwana tak dobrze jak byś tego oczekiwał, stosując np. rozwiązania sprawdzające się i opłacalne w dużych firmach, ale zupełnie nieopłacalne w małej firmie.

Upewnij się na koniec, czy biuro rachunkowe które wybrałeś zajmuje się wyłącznie księgowością, czy też przy okazji zajmuje się innymi rzeczami, np. jest agencja ubezpieczeniową. Rodzi się pytanie, czy takie biuro może być rzeczywiście dobre zajmując się jednocześnie więcej niż jedną działalnością. Profesjonalne biuro rachunkowe, obsługujące zadowolonych klientów nie potrzebuje dorabiać w inny sposób.

Możesz jeszcze zorientować się czy biuro rachunkowe ma możliwość i przesyła dokumenty ZUS drogą elektroniczną przy użyciu specjalnego programu z podpisem elektronicznym, daje to możliwość eliminacji wielu błędów i uniknięcia trudności ze skompletowaniem dokumentów.

Na koniec wybierając biuro rachunkowe przeanalizuj oferowane ceny, również pod kątem własnych możliwości. Zawsze szukamy najniższych cen, warto jednak zastanowić się gdzie jest granica między dobrą obsługą a niską ceną. No i wreszcie (jeśli nie jest to biuro polecone Ci przez znajomego) poszukaj kogoś kto korzysta już z jego usług, sprawdź referencje.

Inny zadowolony z obsługi księgowej przedsiębiorca najlepiej może powiedzieć o funkcjonowaniu biura.

Platforma Certyfikowanych Wideoszkoleń

Podsumowując wybór profesjonalnego i sprawdzonego biura rachunkowego musi spowodować, że o Twojej comiesięcznej księgowości i deklaracjach przypominać będzie jedynie opłata wnoszona na rzecz tego biura, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na czynnościach związanych z Twoją działalnością.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci?” poprowadzi Radosław Kowalski, doradca podatkowy i doświadczony szkoleniowiec. Ekspert przeprowadzi uczestników przez proces windykacji w biurze rachunkowym, wskaże, jak ograniczyć ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami oraz omówi skuteczne strategie dochodzenia należności. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma imienny certyfikat, roczny dostęp do retransmisji wydarzenia oraz materiały dodatkowe.

Etyka w zawodzie księgowego. Dlaczego jest taka ważna?

Etyka w zawodzie księgowego, to nie tylko zestaw zasad do przestrzegania, ale także fundament, na którym opiera się zaufanie i profesjonalizm całej branży. Księgowi, którzy działają etycznie, nie tylko chronią interesy swoich klientów, ale także przyczyniają się do stabilności i przejrzystości systemu finansowego jako całości.

Za brak wdrożenia KSeF odpowie przedsiębiorca a nie księgowy. A ponad 65% MŚP w Polsce nawet nie wie o co chodzi

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na zlecenie SaldeoSMART wynika, że tylko 34% przedsiębiorstw z sektora MŚP w Polsce wie o nowych obowiązkach, jakie będą nałożone na biznes. Wiele firm może wychodzić z założenia, że wdrożeniem systemu zajmą się ich biura rachunkowe. Tymczasem księgowi mówią jasno: za zgodność faktur z KSeF odpowiadać będą przedsiębiorcy, nie ich doradcy.

Jakich wartości dodanych często nie doceniają klienci biur rachunkowych?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie każda minuta ma znaczenie, biura rachunkowe oferują swoim klientom znacznie więcej niż tylko tradycyjne usługi księgowe. Niestety, wielu przedsiębiorców nie jest świadomych wszystkich wartości dodanych oferowanych przez Biura, szczególnie tych niemierzalnych jak doświadczenie, odpowiedzialność czy zaufanie. Wartości, które mogą znacznie ułatwić życie i przyspieszyć rozwój ich firm. Wartości, które potrafią przekształcić codzienną rutynę firmy w coś znacznie bardziej komfortowego i efektywnego, W tym artykule przyjrzymy się temu, o czym często nie wiedzą i czego najczęściej nie doceniają klienci biur rachunkowych.

REKLAMA

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojego biznesu? 10 czynności do wykonania

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to jedno z najważniejszych zadań dla każdego przedsiębiorcy. W końcu dobra księgowość to nie tylko porządek w dokumentach, ale także bezpieczeństwo finansowe i możliwość efektywnego planowania przyszłości.

Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

REKLAMA

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

REKLAMA