Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika / inforCMS
Najistotniejszą kwestią dotyczącą odpowiedzialności biura rachunkowego i podatnika jest to, że przed organami podatkowymi i ZUS za powstałe błędy odpowiedzialność ponosi podatnik bądź płatnik podatków i składek. Biuro rachunkowe rozliczające tego podatnika lub płatnika może co najwyżej ponieść cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą.

Ewentualne kary i zaległości zarówno ZUS, jak i urząd skarbowy egzekwuje bezpośrednio od podatnika. Będąc w takiej sytuacji – popełnionego błędu – możesz jedynie, w postępowaniu cywilnym dochodzić poniesionych strat od biura rachunkowego.

Autopromocja

Biuro rachunkowe ponosi bowiem odpowiedzialność jedynie za ewentualne szkody, jakie może ponieść podatnik na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego. Pamiętaj więc, że niezależnie od tego z jak renomowanym biurem podpiszesz umowę za swoje podatki odpowiadasz tylko i wyłącznie Ty sam.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Dlatego też wybór odpowiedniego biura rachunkowego jest taki ważny. Aby ograniczyć ryzyko do minimum pamiętaj aby sprawdzić czy wybrane przez Ciebie biuro ma ubezpieczenie i to dobrze jeśli będzie ono wyższe niż wymagane minimum – daje to pewną gwarancję, że właściciel przywiązuje wagę do bezpieczeństwa swoich klientów.

Zainteresuj się czy wybrane przez Ciebie biuro popełniło już błędy i jakie, nie jest tak że nikt ich nie popełnia ale ważne jest jakie było jego zachowanie po tym fakcie. A ten co twierdzi, że nigdy żadnych błędów nie popełnił raczej powinien wzbudzić Twoją czujność.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego

Współpracując już z biurem rachunkowym pamiętaj aby pilnować dokumentacji współpracy, takie postępowanie z Twojej strony na pewno będzie pomocne w razie zaistnienia konieczności dochodzenia odszkodowania ale także będzie mobilizujące dla osoby współpracującej z Tobą – bądź wymagającym klientem.

Zwróć też koniecznie uwagę aby w podpisywanej umowie o obsłudze Twojej firmy przez biuro rachunkowe znalazł się zapis mówiący, że biuro ponosi odpowiedzialność za własne błędy co najmniej do wysokości ubezpieczenia. Jeżeli w zawieranej umowie jasno zostanie określony zakres świadczonych usług przez biuro rachunkowe i warunki ich świadczenia, na pewno pozwoli to już na początku uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Pamiętaj też, że nawet jeśli w umowie znajdzie się zapis, iż biuro rachunkowe będzie odpowiadało za powstałe zaległości podatkowe przed organami podatkowymi, to w praktyce nie ma to żadnego znaczenia i nie odniesie żadnego skutku.

Zawarcie umowy o wyłączeniu odpowiedzialności za podatki nie jest dla organu podatkowego jakąkolwiek podstawą do dochodzenia zaległości od innej osoby niż podatnik. Jasno tą kwestię rozstrzyga Ordynacja podatkowa w art. 26, stwierdza on, że za podatki całym swoim majątkiem odpowiada podatnik.

Biura rachunkowe
AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

pokaż więcej
Proszę czekać...