Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu
REKLAMA
REKLAMA
1. Biuro zawsze czynne.
REKLAMA
Księgowy - pracownik zawsze może się nam rozchorować. Może też odejść zostawiając nas z „zabagnioną” księgowością.
Biuro rachunkowe natomiast (pomijając te najmniejsze) nie miewa raczej podobnych przestojów i (teoretycznie) zawsze w dni robocze powinno nas przyjąć. Kwestie pracownicze, urlopy i choroby księgowego nas wtedy nie obchodzą, bo mamy umowę z firmą, w której zawsze znaleźć się powinna kompetentna osoba świadcząca nam usługi księgowe.
2. Biuro rachunkowe mniej kosztuje.
Praktyka dowodzi, że na ogół taniej jest zawrzeć umowę z biurem rachunkowym niż zatrudnić na umowę o pracę księgowego. Oprócz typowych kosztów pracowniczych odpadają nam też np. koszty literatury podatkowo-finansowej, szkoleń, kursów itp.. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że zatrudnienie księgowej na miejscu w firmie wiąże się też z koniecznością wyposażenia tego stanowiska pracy w sprzęt komputerowy i oprogramowanie.
Szacując tylko niezbędne wydatki należy przyjąć, że roczny koszt zatrudnienia księgowej w firmie (biorąc pod uwagę wszystkie ww. koszty) wyniesie co najmniej 65 tys. złotych. Oczywiście wiele też zależy od regionu, bo też różne są wynagrodzenia księgowych w zależności od miejsca położenia siedziby firmy.
3. Biuro odpowiada w pełni za wyrządzoną szkodę.
Oczywiście sporo zależy od prawidłowo skonstruowanej umowy z biurem rachunkowym, ale co do zasady biuro odpowiada w pełni za wyrządzone przez swoich pracowników i reprezentantów. Natomiast odpowiedzialność pracownicza jest zasadniczo ograniczona do 3 pensji. Ponadto warto zauważyć, że biuro rachunkowe ma obowiązkową polisę OC, co ułatwia istotnie zaspokojenie roszczenia odszkodowawczego.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego
4. W biurze łatwiej o komplementarne usługi.
Oprócz prowadzenia księgowości potrzebujemy czasem innych usług z zakresu rachunkowości, czy podatków. W spółkach co jakiś czas trzeba znaleźć biegłego rewidenta do zbadania sprawozdania finansowego, czasem trzeba uzyskać opinię prawną, interpretację podatkową, czy, nie daj Boże, zmierzyć się z kontrolą podatkową, czy skarbową.
Biura rachunkowe nawet jeżeli nie zatrudniają rewidentów, doradców podatkowych, czy innych prawników to często stale współpracują z takimi specjalistami. A z reguły stała współpraca oznacza lepszą usługę i niższą cenę.
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Paweł Huczko
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA