Ceny usług księgowych. Za co płacę księgowej i dlaczego tak drogo?

KUSEK Sp. z o.o.
Biuro Rachunkowe
rozwiń więcej
Ceny usług księgowych. Za co płacę księgowej i dlaczego tak drogo?
Od czego zależy cena usług księgowych? Co wpływa na wysokość wynagrodzenia dla księgowej, czy biura rachunkowego?

Dobre biuro rachunkowe ale dlaczego tak drogo?

Wybrałeś już biuro rachunkowe i zleciłeś prowadzenie księgowości swojej firmy. Zaufałeś, że właśnie to biuro najlepiej zadba o Twoje podatki i Twoje pieniądze – tak, to Twoje pieniądze i dobra księgowa o tym wie. Wierzysz, że wszystko będzie zrobione prawidłowo, rzetelnie, terminowo, z największa starannością. Jesteś przekonany, że księgowa będzie posiadała odpowiednią i aktualną wiedzę, a także będzie miała dla Ciebie czas - zawsze kiedy będziesz tego potrzebował. Wierzysz, że po prostu zna się na swojej pracy i jeszcze pewnie lubi to bardziej niż Ty. Super, ale dlaczego tak drogo?

Co robi księgowa w pracy?

Dla większości osób księgowa to ktoś, kto siedzi przy biurku, pije kawę (czasami nawet je ciastka!) i wklepuje faktury. Taki nieprodukcyjny człowiek, niepotrzebnie generujący koszty, a do tego ciągle się o coś czepia i chce jakieś dokumenty – prawda? Nic bardziej mylnego! Zawodowe życie księgowej wygląda zupełnie inaczej! Większość czasu księgowa spędza na oglądaniu Twoich dokumentów. Sprawdzaniu czy są prawidłowe i czy zgodnie z przepisami możesz je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Księgowa uczy się cały czas

Tak, prowadzenie księgowości wymaga nie tylko praktyki, ale także specjalistycznej wiedzy i ciągłego jej uzupełniania. Wymaga bycia na bieżąco z najnowszymi przepisami i wymaganiami urzędów skarbowych i ZUS oraz ustaw cywilno – prawnych. Szczególnie, kiedy przepisy potrafią się zmieniać kilkukrotnie w trakcie roku podatkowego. Dlatego księgowa mnóstwo czasu poświęca również na studiowanie ustaw, przepisów i szkoleniu się. Pamiętaj, że dobra księgowa zna się nie tylko na rachunkowości, ale także na prawie i podatkach. Zaufałeś, że zajmie się Twoją firmą najlepiej jak potrafi, a do tego musi być na bieżąco z przepisami. Wiedziałeś np. o tym, że zgodnie z odpowiedziami udzielanymi przez Ministerstwo Finansów wyjaśnienia do zmian podatkowych wprowadzonych z początkiem  roku ukażą się najwcześniej w połowie roku? O ile oczywiście po drodze nie będzie kolejnych zmian. Przepisy są bardzo niejasne, a operacje gospodarcze zaksięgować trzeba – zgodnie z obowiązującym prawem. Martwisz się tym? Nie musisz, bo przecież masz księgową. Ok., ale dlaczego tak drogo?

Masa dokumentów do „przerobienia” – deklaracje, zestawienia, umowy, podatki, składki, itd.

Twoja firma, to również cała masa dokumentów, których najczęściej zwyczajnie nie lubisz. Księgowa zadba o dokumentację finansową i kadrową Twojej firmy. Przygotuje i zarchiwizuje wszelkie wymagane przepisami wydruki np. zestawienia obrotów i sald, zestawienia KPiR, zapisy w rejestrach VAT, deklaracje, itp. A może zleciłeś dodatkowo prowadzenie spraw kadrowo-płacowych? Księgowa zadba o terminowe naliczenie wynagrodzeń. Naliczy również składki, wyśle odpowiednie dokumenty do ZUS, przygotuje umowy i inne dokumenty związane z umową o pracę. Zajmie się dla Ciebie również umowami cywilno-prawnymi. Poprowadzi akta osobowe - zgodnie z przepisami oczywiście. Tobie pozostawiając jedynie wykonanie przelewów wynagrodzeń Jeśli udzieliłeś stosownych pełnomocnictw nie musisz odwiedzać ZUS czy US. Za kontakt z urzędami również odpowiadać będzie księgowa. W sumie tak, ale dlaczego tak drogo?

Księgowa musi pamiętać o licznych terminach

Zajmujesz się prowadzeniem swoich interesów i nie masz czasu na myślenie o „głupotach”. Dlatego to księgowa pamięta w jakich terminach muszą być zaksięgowane dokumenty, sporządzony bilans, złożone sprawozdanie czy deklaracja. Przypomina Ci także o zapłaceniu składek na ZUS czy zapłacie podatków. A dlaczego tak drogo?

Oszczędność czasu i odpowiedzi na pytania

Niektóre biura zaoszczędzą Twój czas i pieniądze, bo księgowa osobiście odbierze Twoje dokumenty albo wydrukuje kiedy prześlesz je do niej drogą elektroniczną. Księgowa poświęci swój czas – często prywatny – by odpowiedzieć na Twoje niecierpiące zwłoki pytania czy wyszukanie potrzebnych Ci informacji, bo przecież chcesz mieć odpowiedź na wczoraj. Jest sobota wieczór albo księgowa ma urlop? No to co? Wymagam, bo płacę - znasz to?

Oto za co płacisz i dlatego tak drogo.

Od czego zależy cena usług księgowych?

Cena, którą płacisz księgowej (biuru rachunkowemu) w głównej mierze zależy od tego co zlecasz i czego od księgowej wymagasz. Zależy również od tego, jaką firmę prowadzisz, bo to często narzuca określoną formę księgowości. Opłata za oprogramowanie czy wysokość składki OC różni się w zależności od tego czy Twoja księgowość prowadzona jest np. w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy tez ksiąg handlowych. I oczywiście od tego czy biuro posiada OC i pracuje na licencjonowanym oprogramowaniu. Jeśli zlecasz również kadry i płace dobra księgowa zapłaci składkę OC także od tych czynności i zakupi odpowiednie oprogramowanie. Jeśli jesteś „vatowcem” księgowa musi przygotować i przesłać do urzędu skarbowego deklaracje i JPK. Dlatego - w skrócie - im większa firma, im więcej dokumentów i pracowników tym wyższa cena.

Podsumowując płacisz nie tylko za ilość dokumentów (jak uważa większość klientów biur rachunkowych), ale także za:

- kompetencje i wiedzę zdobyte na bardzo drogich szkoleniach i poparte certyfikatami,
- doświadczenie,
- odpowiednie OC,
- dobre oprogramowanie i jego aktualizacje – wszak przepisy zmieniają się non stop,
- czas, który księgowa poświęca dla Ciebie,
- wynagrodzenie księgowych – tak, nie pracują charytatywnie,
- papier, tonery, eksploatację drukarek i skanerów potrzebnych do obsługi Twojej Firmy.

Czy teraz już rozumiesz „dlaczego tak drogo?”

Pamiętaj proszę - zaufałeś księgowej i powierzyłeś jej finanse firmy – swojego źródła utrzymania. Ty za swoje towary czy usługi chcesz otrzymać maksymalnie wysoką zapłatę prawda? Księgowa również musi zarobić na swoje utrzymanie, podatki, składki ZUS, telefon, Internet, czynsz, biurko, krzesło. Musi się szkolić i rozwijać, nie tylko dla Ciebie, ale by utrzymać się na rynku. Prowadzić działalność i zarabiać - zupełnie jak Ty.

Marta Kusek - KUSEK Sp. z o.o.

Biura rachunkowe
Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
16 kwi 2024

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych
15 kwi 2024

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów
09 kwi 2024

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu
08 kwi 2024

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

pokaż więcej
Proszę czekać...