REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny usług księgowych. Za co płacę księgowej i dlaczego tak drogo?

KUSEK Sp. z o.o.
Biuro Rachunkowe
Ceny usług księgowych. Za co płacę księgowej i dlaczego tak drogo?
Ceny usług księgowych. Za co płacę księgowej i dlaczego tak drogo?

REKLAMA

REKLAMA

Od czego zależy cena usług księgowych? Co wpływa na wysokość wynagrodzenia dla księgowej, czy biura rachunkowego?

Dobre biuro rachunkowe ale dlaczego tak drogo?

Wybrałeś już biuro rachunkowe i zleciłeś prowadzenie księgowości swojej firmy. Zaufałeś, że właśnie to biuro najlepiej zadba o Twoje podatki i Twoje pieniądze – tak, to Twoje pieniądze i dobra księgowa o tym wie. Wierzysz, że wszystko będzie zrobione prawidłowo, rzetelnie, terminowo, z największa starannością. Jesteś przekonany, że księgowa będzie posiadała odpowiednią i aktualną wiedzę, a także będzie miała dla Ciebie czas - zawsze kiedy będziesz tego potrzebował. Wierzysz, że po prostu zna się na swojej pracy i jeszcze pewnie lubi to bardziej niż Ty. Super, ale dlaczego tak drogo?

REKLAMA

Autopromocja

Co robi księgowa w pracy?

Dla większości osób księgowa to ktoś, kto siedzi przy biurku, pije kawę (czasami nawet je ciastka!) i wklepuje faktury. Taki nieprodukcyjny człowiek, niepotrzebnie generujący koszty, a do tego ciągle się o coś czepia i chce jakieś dokumenty – prawda? Nic bardziej mylnego! Zawodowe życie księgowej wygląda zupełnie inaczej! Większość czasu księgowa spędza na oglądaniu Twoich dokumentów. Sprawdzaniu czy są prawidłowe i czy zgodnie z przepisami możesz je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Księgowa uczy się cały czas

Tak, prowadzenie księgowości wymaga nie tylko praktyki, ale także specjalistycznej wiedzy i ciągłego jej uzupełniania. Wymaga bycia na bieżąco z najnowszymi przepisami i wymaganiami urzędów skarbowych i ZUS oraz ustaw cywilno – prawnych. Szczególnie, kiedy przepisy potrafią się zmieniać kilkukrotnie w trakcie roku podatkowego. Dlatego księgowa mnóstwo czasu poświęca również na studiowanie ustaw, przepisów i szkoleniu się. Pamiętaj, że dobra księgowa zna się nie tylko na rachunkowości, ale także na prawie i podatkach. Zaufałeś, że zajmie się Twoją firmą najlepiej jak potrafi, a do tego musi być na bieżąco z przepisami. Wiedziałeś np. o tym, że zgodnie z odpowiedziami udzielanymi przez Ministerstwo Finansów wyjaśnienia do zmian podatkowych wprowadzonych z początkiem  roku ukażą się najwcześniej w połowie roku? O ile oczywiście po drodze nie będzie kolejnych zmian. Przepisy są bardzo niejasne, a operacje gospodarcze zaksięgować trzeba – zgodnie z obowiązującym prawem. Martwisz się tym? Nie musisz, bo przecież masz księgową. Ok., ale dlaczego tak drogo?

Masa dokumentów do „przerobienia” – deklaracje, zestawienia, umowy, podatki, składki, itd.

Twoja firma, to również cała masa dokumentów, których najczęściej zwyczajnie nie lubisz. Księgowa zadba o dokumentację finansową i kadrową Twojej firmy. Przygotuje i zarchiwizuje wszelkie wymagane przepisami wydruki np. zestawienia obrotów i sald, zestawienia KPiR, zapisy w rejestrach VAT, deklaracje, itp. A może zleciłeś dodatkowo prowadzenie spraw kadrowo-płacowych? Księgowa zadba o terminowe naliczenie wynagrodzeń. Naliczy również składki, wyśle odpowiednie dokumenty do ZUS, przygotuje umowy i inne dokumenty związane z umową o pracę. Zajmie się dla Ciebie również umowami cywilno-prawnymi. Poprowadzi akta osobowe - zgodnie z przepisami oczywiście. Tobie pozostawiając jedynie wykonanie przelewów wynagrodzeń Jeśli udzieliłeś stosownych pełnomocnictw nie musisz odwiedzać ZUS czy US. Za kontakt z urzędami również odpowiadać będzie księgowa. W sumie tak, ale dlaczego tak drogo?

Księgowa musi pamiętać o licznych terminach

Zajmujesz się prowadzeniem swoich interesów i nie masz czasu na myślenie o „głupotach”. Dlatego to księgowa pamięta w jakich terminach muszą być zaksięgowane dokumenty, sporządzony bilans, złożone sprawozdanie czy deklaracja. Przypomina Ci także o zapłaceniu składek na ZUS czy zapłacie podatków. A dlaczego tak drogo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszczędność czasu i odpowiedzi na pytania

Niektóre biura zaoszczędzą Twój czas i pieniądze, bo księgowa osobiście odbierze Twoje dokumenty albo wydrukuje kiedy prześlesz je do niej drogą elektroniczną. Księgowa poświęci swój czas – często prywatny – by odpowiedzieć na Twoje niecierpiące zwłoki pytania czy wyszukanie potrzebnych Ci informacji, bo przecież chcesz mieć odpowiedź na wczoraj. Jest sobota wieczór albo księgowa ma urlop? No to co? Wymagam, bo płacę - znasz to?

Oto za co płacisz i dlatego tak drogo.

Od czego zależy cena usług księgowych?

Cena, którą płacisz księgowej (biuru rachunkowemu) w głównej mierze zależy od tego co zlecasz i czego od księgowej wymagasz. Zależy również od tego, jaką firmę prowadzisz, bo to często narzuca określoną formę księgowości. Opłata za oprogramowanie czy wysokość składki OC różni się w zależności od tego czy Twoja księgowość prowadzona jest np. w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy tez ksiąg handlowych. I oczywiście od tego czy biuro posiada OC i pracuje na licencjonowanym oprogramowaniu. Jeśli zlecasz również kadry i płace dobra księgowa zapłaci składkę OC także od tych czynności i zakupi odpowiednie oprogramowanie. Jeśli jesteś „vatowcem” księgowa musi przygotować i przesłać do urzędu skarbowego deklaracje i JPK. Dlatego - w skrócie - im większa firma, im więcej dokumentów i pracowników tym wyższa cena.

Podsumowując płacisz nie tylko za ilość dokumentów (jak uważa większość klientów biur rachunkowych), ale także za:

- kompetencje i wiedzę zdobyte na bardzo drogich szkoleniach i poparte certyfikatami,
- doświadczenie,
- odpowiednie OC,
- dobre oprogramowanie i jego aktualizacje – wszak przepisy zmieniają się non stop,
- czas, który księgowa poświęca dla Ciebie,
- wynagrodzenie księgowych – tak, nie pracują charytatywnie,
- papier, tonery, eksploatację drukarek i skanerów potrzebnych do obsługi Twojej Firmy.

Czy teraz już rozumiesz „dlaczego tak drogo?”

Pamiętaj proszę - zaufałeś księgowej i powierzyłeś jej finanse firmy – swojego źródła utrzymania. Ty za swoje towary czy usługi chcesz otrzymać maksymalnie wysoką zapłatę prawda? Księgowa również musi zarobić na swoje utrzymanie, podatki, składki ZUS, telefon, Internet, czynsz, biurko, krzesło. Musi się szkolić i rozwijać, nie tylko dla Ciebie, ale by utrzymać się na rynku. Prowadzić działalność i zarabiać - zupełnie jak Ty.

Marta Kusek - KUSEK Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak znaleźć najlepsze biuro rachunkowe dla swojej firmy? 10 punktów do odhaczenia

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to jedno z najważniejszych zadań dla każdego przedsiębiorcy. W końcu dobra księgowość to nie tylko porządek w dokumentach, ale także bezpieczeństwo finansowe i możliwość efektywnego planowania przyszłości.

Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

REKLAMA

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

REKLAMA

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

REKLAMA