Czy warto sprawdzać księgowego?

Piotr Szczepaniak
rozwiń więcej
Sprawdź swojego księgowego!
Wydawać by się mogło, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym o prowadzenie ksiąg rachunkowych zdejmuje z przedsiębiorcy troskę o ich rzetelność. Zetknięcie się z rzeczywistością prawną, a konkretnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, okazuje się brutalne, gdyż:

„Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości (…) zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. (…)”

Przepis ten precyzyjnie wskazuje, do kogo będą kierowane roszczenia prawnopodatkowe urzędu skarbowego, dotyczące roszczeń o zapłatę zaległości podatkowych wraz z odsetkami.

50 ściąg księgowego z aktualizacją online - multipakiet: książka, serwis online

W tej sytuacji ważne jest, by skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego, mogącego pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Należy pamiętać jednak, że nawet przy wyborze uznanych fachowców, własny nadzór nad ich działalnością wydaje się być konieczny.

Artykuł 77 ustawy o rachunkowości, który przewiduje odpowiedzialność karną (z przyczyn w tym przepisie wymienionych) nie rozwiązuje ewentualnych roszczeń majątkowych na linii przedsiębiorca - księgowy.

Polecamy: Księgowość – prowadzić samodzielnie, czy zlecić biuru?

Kalkulatory

Biuletyn Głównego Księgowego - wersja internetowa

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jeśli to księgowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to w grę wejdzie odpowiedzialność materialna, ale tylko szkoda wyrządzona z winy umyślnej jest rekompensowana przez pracownika w pełnej wysokości, w pozostałych przypadkach jest ona ograniczona. Natomiast w przypadku korzystania z usług zewnętrznego biura rachunkowego odszkodowania można żądać na drodze sądowej, co w praktyce jest trudne i czasochłonne. Co więcej, w umowach o świadczenie usług w zakresie rachunkowości bardzo często pojawiają się zapisy wyłączające wszelką odpowiedzialność biur rachunkowych.

Warto również wiedzieć, że biura rachunkowe objęte są obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Suma gwarancyjna zależy od przedmiotu działalności, w każdym razie nie przekracza 15 tysięcy euro (przy prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwie podatkowym), co jak widać także nie wydaje się zabezpieczać w pełni interesów usługobiorców. Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (wewnętrzni księgowi) nie stanowi tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe

Podsumowując, wszystkie przepisy rodzące odpowiedzialność księgowych, w pośredni sposób zmuszają przedsiębiorców do przywiązywania większej uwagi prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez wewnętrznych księgowych czy też przy korzystaniu z usług biur rachunkowych. Doskonale wydaje się tu pasować maksyma, że przezorny… zawsze ubezpieczony.

Biura rachunkowe
Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
16 kwi 2024

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych
15 kwi 2024

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów
09 kwi 2024

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu
08 kwi 2024

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

pokaż więcej
Proszę czekać...