Zasady odpowiedzialności etycznej biur rachunkowych

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Zasady odpowiedzialności etycznej biur rachunkowych
Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości określa zasady dotyczące pracy w rachunkowości oraz jej jakości. Normy etyczne mogą znaleźć zastosowanie w postępowaniach sądów koleżeńskich, ale tylko w podmiotowo określonym zakresie.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Autopromocja

Do podstawowych zasad etycznych, w oparciu o które podmioty mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, należą m.in. zasada kompetencji zawodowych, zasada wysokiej jakości pracy oraz zasada niezależności zawodowej.

Polecamy: Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Zasada kompetencji zawodowych – zgodnie z nią osoba, która zajmuje się rachunkowością posiada należyte przygotowanie zawodowe, na bieżącą poszerza i aktualizuje zdobytą dotychczas wiedzę profesjonalisty, a także ulepsza umiejętności zawodowe. Zasada kompetencji nakazuje również korzystanie z wiedzy w ten sposób, aby praca była uznana przez zainteresowane strony za wykonaną uczciwie, rzetelnie i traktowana jako pozbawiona stronniczości.

Zasada wysokiej jakości pracy – mówi ona, iż osoba wykonująca pracę z zakresu rachunkowości musi przestrzegać należytej staranności oraz obiektywizmu przy systematyce informacji, które są przetwarzane i prezentowane przez rachunkowość.

Celem takiego działania jest przyczynienie się do tego, aby wiadomości te zasługiwały na zaufanie wykorzystujących je osób. Zasada ta dotyczy ponadto sprawności organizacyjnej, terminowości i fachowości przejawiającej się w kontaktach z osobami, które korzystają z wyników pracy osoby wykonującej czynności w rachunkowości oraz otwartością na zgłaszane potrzeby informacyjne, których zaspokojenie leży w zakresie jej kompetencji i możliwości rachunkowości.

Zasada niezależności zawodowej podmiotu, który zajmuje się rachunkowością – jej znaczenie opiera się na zaistnieniu przymusu wyrażania opinii o niezależnym charakterze w sprawach wymagających rozstrzygnięć przy jego udziale.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Zasada niezależności zawodowej ściśle powiązana jest z niezależnością profesjonalnej oceny, która oznacza stan pozwalający podmiotowi zajmującemu się rachunkowością przedstawienie jego zdania w sposób rzetelny, obiektywny i wiarygodny.

Łączy się także z brakiem uległości wobec wpływów, które mogłyby prowadzić do zniekształcenia profesjonalnej oceny. Dodatkowo opisywana zasada oznacza dbałość o wizerunek zawodu w dziedzinie rachunkowości. Jest to równoznaczne z unikaniem przez podmiot zajmujący się rachunkowością zdarzeń i działań, które mogłyby skutkować doprowadzeniem do tego, że inne kompetentne osoby mogłyby wyciągnąć uzasadniony wniosek, że zasada niezależności nie została przez podmiot zachowana.

Biura rachunkowe
AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

pokaż więcej
Proszę czekać...