Zasady odpowiedzialności etycznej biur rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts
REKLAMA
Do podstawowych zasad etycznych, w oparciu o które podmioty mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, należą m.in. zasada kompetencji zawodowych, zasada wysokiej jakości pracy oraz zasada niezależności zawodowej.
Polecamy: Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe
Zasada kompetencji zawodowych – zgodnie z nią osoba, która zajmuje się rachunkowością posiada należyte przygotowanie zawodowe, na bieżącą poszerza i aktualizuje zdobytą dotychczas wiedzę profesjonalisty, a także ulepsza umiejętności zawodowe. Zasada kompetencji nakazuje również korzystanie z wiedzy w ten sposób, aby praca była uznana przez zainteresowane strony za wykonaną uczciwie, rzetelnie i traktowana jako pozbawiona stronniczości.
Zasada wysokiej jakości pracy – mówi ona, iż osoba wykonująca pracę z zakresu rachunkowości musi przestrzegać należytej staranności oraz obiektywizmu przy systematyce informacji, które są przetwarzane i prezentowane przez rachunkowość.
Celem takiego działania jest przyczynienie się do tego, aby wiadomości te zasługiwały na zaufanie wykorzystujących je osób. Zasada ta dotyczy ponadto sprawności organizacyjnej, terminowości i fachowości przejawiającej się w kontaktach z osobami, które korzystają z wyników pracy osoby wykonującej czynności w rachunkowości oraz otwartością na zgłaszane potrzeby informacyjne, których zaspokojenie leży w zakresie jej kompetencji i możliwości rachunkowości.
Zasada niezależności zawodowej podmiotu, który zajmuje się rachunkowością – jej znaczenie opiera się na zaistnieniu przymusu wyrażania opinii o niezależnym charakterze w sprawach wymagających rozstrzygnięć przy jego udziale.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Zasada niezależności zawodowej ściśle powiązana jest z niezależnością profesjonalnej oceny, która oznacza stan pozwalający podmiotowi zajmującemu się rachunkowością przedstawienie jego zdania w sposób rzetelny, obiektywny i wiarygodny.
Łączy się także z brakiem uległości wobec wpływów, które mogłyby prowadzić do zniekształcenia profesjonalnej oceny. Dodatkowo opisywana zasada oznacza dbałość o wizerunek zawodu w dziedzinie rachunkowości. Jest to równoznaczne z unikaniem przez podmiot zajmujący się rachunkowością zdarzeń i działań, które mogłyby skutkować doprowadzeniem do tego, że inne kompetentne osoby mogłyby wyciągnąć uzasadniony wniosek, że zasada niezależności nie została przez podmiot zachowana.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.