Jak stosować Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości został uchwalony 23 czerwca 2007 roku i dotyczy spraw ściśle związanych z zasadami wykonywania zawodów, w których podstawą działania są umiejętności z zakresu szeroko pojętej rachunkowości. Dokument ten zobowiązuje każdego członka Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do przestrzegania nakazów i zakazów w nim określonych, ale również stanowi wyznacznik tego jak wykonywane powinny być czynności z zakresu rachunkowości przez podmioty nienależące do SKwP, w tym biura rachunkowe.
REKLAMA
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
KZEwR obejmuje zbiór zasad etycznych, które są właściwe dla wykonywania zawodu w dziedzinie rachunkowości. Jego sporządzenie wiąże się z działaniem na tworzenia wizerunku zawodu w dziedzinie rachunkowości jako zawodu zaufania publicznego oraz w celu zachowanie wysokiego statusu społecznego podmiotów prowadzących działalność rachunkową.
Do popularyzacji postanowień zawartych w KZEwR powołana została Komisja Etyki. Wśród jej kompetencji znajduje się również dokonywanie oceny przestrzegania regulacji przez sygnatariuszy KZEwR oraz działanie na rzecz braku występowania zdarzeń albo zachowań niezgodnych z zasadami etycznymi.
Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka
Komisja Etyki działa w oparciu o zasadę otwartości uczestnictwa, aby zapewnić odpowiednią reprezentacje sygnatariuszy.
Do podstawowych zasad określonych przez kodeks należą zasada kompetencji zawodowych, zasada wysokiej jakości pracy, zasada niezależności zawodowej, zasada odpowiedzialności za przygotowywane i prezentowane informacje z zakresu rachunkowości, zasada właściwego postępowania w relacjach z osobami, jednostkami i instytucjami powiązanymi z nią zawodowo, zasada właściwego postępowania w przypadkach sporu i sprzeczności interesów, zasada właściwego postępowania w szczególnych sytuacjach jednostki prowadzącej rachunkowość, zasada zachowania tajemnicy zawodowej oraz zasada właściwego oferowania usług z dziedziny rachunkowości.
Polecamy: serwis Mała firma
Naruszenie opisywanych norm przez podmioty zobowiązane do ich przestrzegania skutkuje podjęciem postępowań przez Sądy Koleżeńskie oraz samą Komisję Etyki. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z usług biur rachunkowych będących sygnatariuszami mają możliwość rozwiązywania sporów przy wykorzystaniu wymienionych wyżej organów oraz przez odwoływanie się do zasad w nim uwzględnionych.
KZEwR stanowi również normy będące wskazówkami jak czynności z zakresu rachunkowości powinny być wykonywane dla sądów powszechnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.