Działalność biura rachunkowego. Jakie obowiązki ma kadra, zarząd czy pracownicy?

Ewa Sławińska
rozwiń więcej
pracownik, dokumenty / ShutterStock

Przepisy AML nakładają obowiązek wyznaczenia w biurze rachunkowym osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie przepisów wynikających z ustawy. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobowo biuro rachunkowe nie ma takiej potrzeby, ponieważ w takiej sytuacji odpowiedzialna jest zawsze ta osoba. 

Kto jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów w biurze rachunkowym?

Przepisy ustawy o AML nakazują aby wskazywać jako osoby odpowiedzialne:
•    kadrę kierowniczą wyższego szczebla,
•    członka zarządu – tam gdzie działa zarząd lub inny organ zarządzający,
•    pracownika zajmującego kierownicze stanowisko.

Autopromocja

Wyznaczona kadra kierownicza wyższego szczebla jest odpowiedzialna za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie AML.  Zgodnie z ustawą AML do tej kategorii zaliczymy:
•    członka zarządu, 
•    dyrektora lub 
•    pracownika instytucji obowiązanej posiadającego wiedzę z zakresu ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z działalnością instytucji obowiązanej oraz podejmującego decyzje mające wpływ na to ryzyko.

Tam gdzie działa zarząd lub inny organ zarządzający, wyznaczony członek zarządu odpowiada za wdrażanie obowiązków określonych w ustawie AML.

Zadania pracowników

Z kolei pracownik odpowiada za 
•    zapewnienie zgodności działalności biura rachunkowego z przepisami AML,
•    zapewnienie zgodności działalności pracowników biura rachunkowego z przepisami AML, 
•    zapewnienie zgodności działalności innych osób wykonujących czynności na rzecz biura rachunkowego z przepisami AML (dotyczy to np. zleceniobiorców) 
•    za przekazywanie w imieniu biura rachunkowego zawiadomień o podejrzanych okolicznościach i transakcjach do GIIF lub prokuratora.

W przypadku biura rachunkowego prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) zarówno za wdrożenie jak i  stosowanie AML w biurze odpowiada osoba prowadząca tę działalność.

Dodajmy, że osoby odpowiedzialne za przestrzeganie przepisów AML mogą być ukarane karami administracyjnymi. Może to być kara pieniężna lub zakaz pełnienia obowiązków na stanowisku kierowniczym, przez okres nie dłuższy niż rok.Rodzajem kary jest również publikacja informacji o nałożonej karze na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Biura rachunkowe rzadko przyjmują formę organizacyjną wymagającą zarządzania przez zarząd, albo wymagającą struktur organizacyjnych zarządzanych przez dyrektorów. Z tego powodu w praktyce w większości biur rachunkowych osobą odpowiedzialną za AML będzie:
•    osoba prowadząca biuro rachunkowe w formie JDG albo
•    w biurach zatrudniających pracowników – wyznaczony pracownik posiadający wiedzę z zakresu ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z działalnością biura oraz podejmujący decyzje mające wpływ na to ryzyko.
W biurze w formie JDG osoba prowadząca tę działalność i zatrudniająca w tym celu pracowników powinna wypełnić obowiązek wskazania pracownika spełniającego takie wymogi. Będzie on pełnił funkcję „kadry kierowniczej wyższego szczebla”. Istotne jest aby była to osoba, która:
•     „posiada wiedzę z zakresu ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z działalnością biura”. I z tym wiąże się kolejny obowiązek biura. Mianowicie jest to obowiązek zapewnienia udziału tej osoby w szkoleniach z zakresie stosowania AML w takiej działalności oraz
•    „podejmuje decyzje mające wpływ na to ryzyko”, co oznacza że powinna to być osoba uprawniona do podejmowania samodzielnych decyzji w imieniu biura rachunkowego.

To prowadzi do wniosku, że nieskuteczne będzie wyznaczenie do tej roli pracownika, który nie wypełnia tych warunków. Organ kontrolujący może uznać, że w takim przypadku biuro rachunkowe nie wypełniło obowiązku wskazania pracownika odpowiedzialnego za AML z potencjalną konsekwencją w postaci nałożenia kary pieniężnej.

Warto też wskazać, że ustawodawca nałożył obowiązek wskazania „pracownika”, zatem nie można wypełnić tego obowiązku wskazując jako osobę odpowiedzialną np. zleceniobiorcy. Natomiast w biurach, w których pracują wyłącznie osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych nie da się „wyznaczyć” osoby odpowiedzialnej i niejako przerzucić na nią obowiązku zapewnienia przestrzegania przepisów AML w biurze. W takiej sytuacji odpowiedzialność za AML będzie ciążyła wyłącznie na prowadzącym biuro.

Biura rachunkowe
Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
16 kwi 2024

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych
15 kwi 2024

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów
09 kwi 2024

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

pokaż więcej
Proszę czekać...