Kilkuset uczestników Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych przez dwa dni rozmawiało o przyszłości branży, zmianach przepisów prawa i nowoczesnych technologiach!
REKLAMA
REKLAMA
- Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych - tematy
- Warsztaty ze sztuczną inteligencją
- Panele dotyczące KSeF
Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych odbył się 26-27 października 2023 r.
REKLAMA
Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych - tematy
Podczas pierwszego dnia Kongresu wiele mówiono o automatyzacji procesów w biurze rachunkowym, wykorzystaniu sztucznej inteligencji w księgowości, przyszłości kadr i płac, przełomowych zmianach podatkowo-prawnych, Krajowym Systemie e-Faktur oraz ubezpieczeniach i szkoleniach kadry pracowniczej. – Jestem przekonana, że program wydarzenia oraz lista ekspertów gwarantują olbrzymią dawkę wiedzy. Lista ekspertów liczy ponad 40 osób, a wśród nich są praktycy, teoretycy i przedstawiciele służb cywilnych. Jest zatem od kogo czerpać inspiracje i z kim dyskutować o przyszłości i możliwościach, jakie stoją przed branżą rachunkowo-księgową – mówiła podczas oficjalnego otwarcia Kongresu wiceprezes Targów Kielce Bożena Staniak.
Program wydarzenia obfitował w liczne wystąpienia ekspertów i praktyków z branży rachunkowo księgowej, którzy poruszali tematy związane m.in. z etyką w zawodzie księgowego, nowoczesnym marketingiem skierowanym do klientów biur rachunkowych, restrukturyzacją długów, czy „kreatywną księgowością”. W tym roku eksperci podpowiadali także, jakie zmiany podatkowo-prawne czekają pracowników tego sektora, jak automatyzować procesy w biurze wykorzystując sztuczną inteligencję, jak sprawnie wdrożyć Krajowy System e-Faktur oraz jak sprostać oczekiwaniom klientów w zakresie doradztwa podatkowego.
Dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podkreślał, że przedsiębiorcy często oczekują od księgowych usług all inclusive, ale nie są już tak skorzy do odpowiedniego wynagradzania tej wysokiej jakości pracy. – Wielu z przedsiębiorców uważa, że księgowi powinni zajmować się wszystkim. Wymagają przy tym „anielskiej cierpliwości”. Zapewne wielokrotnie Państwo słyszeli wyprowadzające z równowagi pytania, na które odpowiedzi są proste i oczywiste, jednak po wielokroć ze spokojem wyjaśniali te kwestie – mówił pierwszego dnia prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Warsztaty ze sztuczną inteligencją
Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat prowadzony przez Ewę Szpytko-Waszczyszyn z wFirma, dotyczący sztucznej inteligencji. Prowadząca podkreślała, że ważne jest to, aby nauczyć się wykorzystywać AI, a nie z nią rywalizować. Uczestnicy mogli dowiedzieć się także, dlaczego programy online dają przewagę i jak je skutecznie wykorzystywać w prowadzeniu biura zwiększając efektywność i automatyzując procesy. – Udział w warsztacie pozwolił troszkę inaczej spojrzeć na rolę nas księgowych w dobie sztucznej inteligencji. Myślę, że wielu z nas bało się, że rola księgowego dzięki technologii zmaleje, ale wcale tak być nie musi. Warto też pamiętać, że przedsiębiorca i księgowy grają do jednej bramki – mówiła tuż po warsztatach jedna z uczestniczek.
Panele dotyczące KSeF
Nie mniej interesująco było na panelach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur. Mówiono w nich o największych wyzwaniach związanych z jego wprowadzeniem oraz tym, jak przygotować biuro i klientów do współpracy w ramach jego funkcjonowania. – Jak się szkolić i jak wybrać jakościowe szkolenie? Rozważając ten temat trzeba pomyśleć, czy chcemy postawić na rozwój osobisty czy zawodowy. Na szczęście w wielu przypadkach można to pogodzić i działać dwutorowo – przekonywała Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy i rynku pracy. Dr Mariusz Cieśla, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych zwrócił uwagę na aspekty etyczne w pracy księgowych. Z kolei Beata Kostrzycka, dyrektor do spraw rozwoju w przedsiębiorstwie wFirma, omówiła programy, które wspierają księgowych we współpracy z biznesem. – Tworzymy „ekosystem” na linii księgowy – kadry – firma, w którym każdy ma dostęp do odpowiednich dokumentów – wyjaśniała.
Program drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Biura Rachunkowego obfitował w spotkania poświęcone zarówno zagadnieniom księgowo-rachunkowym, jak również tematom związanym z rozwojem pracowników. Ciekawe zagadnienia dotyczące „kreatywnej” księgowości poruszyli w jednym z paneli dyskusyjnych rozmówcy, którzy podkreślali, jak ważne jest osiągnięcie rzetelnych wyników oraz, że najwyższą wartością w działalności biura rachunkowego powinny być normy moralne. Poruszono również kwestie związane z przepisami podatkowymi, które znacznie ograniczają pewne podejmowane działania.
Swoje „5 minut” miała także aktorka kieleckiego Teatru imienia Stefana Żeromskiego Joanna Kasperek, która zachęcała zgromadzonych w Sali Omega Centrum Kongresowego Targów Kielce do dbania o siebie. – Jeżeli jesteście dla siebie aniołami, jesteście też aniołami dla osób, którymi się opiekujecie, a więc także dla firm – mówiła.
Kolejna edycja Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych zaplanowana jest 28-29 października 2024 roku w Targach Kielce.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA