REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze dla firm – czy musi być tak drogo?

  • Artykuł sponsorowany
Tomasz Rodak
Tomasz Rodak
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Każdy dyrektor finansowy, księgowa, czy właściciel firmy stara się optymalizować koszty obsługi finansowania działalności firmy. Chodzi nie tylko o sam koszt kapitału, a więc cenę kredytu, leasingu, czy faktoringu, ale także o pracę, którą należy wykonać, aby uzyskać finansowanie i je obsłużyć. W wielu przypadkach uzyskanie środków wiąże się z dużym nakładem tak nielubianej „papierkowej roboty”. Podpowiadamy, co można zautomatyzować, żeby odciążyć pracowników księgowości.

W przypadku firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, korzystną formą finansowania zewnętrznego jest faktoring. Decydując się na to rozwiązanie, firma nie musi czekać na gotówkę do terminu płatności wskazanego na fakturze, czy nawet dłużej, bo klienci często spóźniają się z zapłatą. Pieniądze z faktoringu dostępne są także dla firm działających na rynku od niedawna lub znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji finansowej i nie mających zabezpieczeń wymaganych na przykład przez banki. Faktoringiem mogą się również finansować firmy, które współpracują z setkami różnych kontrahentów, często ich zmieniają, a miesięcznie wystawiają ponad tysiąc faktur.

REKLAMA

Jak to działa?

Wyobraźmy sobie rozwijająca się firmę, która niemal co tydzień podpisuje kilkadziesiąt umów z nowymi odbiorcami i wystawia tysiące faktur, często na stosunkowo niskie kwoty (kilkaset złotych). Taka firma do niedawna miała problem z uzyskaniem finansowania w formie tradycyjnego faktoringu. Przede wszystkim, zgłaszanie faktur było bardzo pracochłonne, wymagało skanowania poszczególnych dokumentów i wysyłania ich do faktora. A i tak można było uzyskać finansowanie jedynie faktur wystawionych największym kontrahentom, nie zaś wszystkim. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem na rynek nowego rozwiązania Bibby Financial Services: faktoringu masowego. Dzięki temu z faktoringu mogą korzystać firmy, które mają setki odbiorców i wystawiają tysiące faktur.

magazyn

magazyn

fot. materiały prasowe

Bibby Financial Services to niezależna firma faktoringowa działająca na polskim rynku od 20 lat. Faktoring masowy od Bibby Financial Services opiera się na automatycznej analizie i obsłudze dużej ilości danych. I to całkowicie bezdokumentowo! Koniec z „papierkową robotą”!

Firma przekazuje swoje faktury przy pomocy jednego pliku, wygenerowanego z systemu księgowego, wprost do faktora. Nie są potrzebne kopie faktur ani dokumenty WZ. Zautomatyzowany został również proces zawiadamiania o cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej. Nie trzeba już tworzyć stanowiska tylko do obsługi relacji z faktorem. To, co kiedyś zajmowało całe dnie pracy, teraz dzieje się w ciągu 2-3 godzin, raz na tydzień. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koło zamachowe rozwoju

W powszechnej opinii faktoring jest narzędziem zabezpieczającym płynność, a większość firm korzysta z niego, kiedy inne formy finansowania kapitału obrotowego okazują się trudnodostępne.

 - Obserwując od lat przedsiębiorców z różnych branż, zauważamy, że faktoring sprawdza się również w finansowaniu rozwoju. Jest zatem dobrym rozwiązaniem dla firm, które planują inwestycje, bo dzięki niemu zatory płatnicze nie zniweczą ich działań – wyjaśnia Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w firmie faktoringowej Bibby Financial Services.

Dzięki gotówce uzyskanej z faktoringu, firma może wygrać walkę konkurencyjną udzielając nowym klientom dłuższych terminów płatności lub wynegocjować u dostawców lepsze warunki. Zaliczki faktoringowe są przewidywalne (w odróżnieniu od wielu kontrahentów) i pozwalają zaplanować wszelkie inwestycje.

magazyn

magazyn

fot. materiały prasowe

Faktoring w firmie, która ma setki odbiorców

 - Jeden z naszych klientów, firma z branży spedycyjnej, w ciągu półtora roku korzystania z faktoringu urosła pięciokrotnie – obecnie wypłacamy finansowanie 10 razy większe niż na początku współpracy. Dlaczego? Bo w tym czasie firma zwiększyła sprzedaż i liczbę odbiorców zgłaszanych do faktoringu. Tak duże wzrosty były możliwe dzięki faktoringowi masowemu, który pozwala finansować tysiące faktur i setki odbiorców miesięcznie – mówi Tomasz Rodak z Bibby Financial Services.

Co daje automatyzacja pracy w księgowości?

Automatyzacja pracy to czysta oszczędność: czasu pracowników (którzy dzięki temu mogą robić inne, ważniejsze rzeczy) i pieniędzy (bo nie trzeba zatrudniać więcej osób). Jeśli automatyzacja obejmuje tzw. „papierkową robotę”, której nikt nie lubi, dodatkowo przyczynia się do poprawy nastrojów w zespole księgowym. Mniej frustracji i wyzwania ciekawsze niż skanowanie faktur, to bardziej zmotywowani pracownicy. Dlatego automatyzacja w faktoringu przyczynia się do obniżenia kosztów obsługi finansowania.

Czy zatem obsługa finansowania musi być tak droga? Nie! Pod warunkiem, że firma korzysta z faktoringu masowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

REKLAMA

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

REKLAMA

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

REKLAMA