REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości dzień po dniu

Dziś, 20 maja 2025 (na godz. 14:48)

Temat dnia na INFOR.PL - Uprawnienia

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?

Legitymacja jest ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Kto może ją uzyskać i na jak długo? Jak wygląda taki dokument i co daje w 2025 roku?

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?

17 uprawnień mamy w pracy [LISTA]

Dzień Matki - kiedy wypada w 2025 roku? Czy wszystkie mamy znajdą swoje uprawnienia, jakie przysługują im w pracy? Oto lista 17 praw mamy w pracy. Wymieniamy również uprawnienia spoza prawa pracy.

 Na żywo  Sejm 20 maja [Transmisja online]

35. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś rząd zajmie się m.in. kolejnym pakietem projektów deregulacyjnych.

Księgowość firm

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów.  

KSeF już za rogiem

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

Będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

 Artykuł partnerski  KSeF: zbliżająca się zmiana, która nie wybaczy opóźnień

Wprowadzenie obowiązku KSeF jest nie tylko kwestią spełnienia wymogów – to zmiana, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie działów finansowych i księgowych. W przypadku dużych organizacji proces przygotowań jest złożony i wymaga dokładnego planowania.

KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. 

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Masz 14 dni na zapłatę tego podatku. Spóźnienie może kosztować nawet 93 320 zł

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to obowiązek, który często umyka uwadze podatników. Niezapłacenie go w terminie może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. W 2025 roku maksymalna kara za niedopełnienie tego obowiązku wynosi aż 93 320 zł. Dowiedz się, kogo dotyczy ten podatek, jakie są terminy jego zapłaty oraz jak uniknąć wysokich kar.

 Polecamy  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych to nowoczesny serwis dla księgowych, kadrowych oraz biur rachunkowych. Nasza platforma oferuje kompleksową bazę informacji z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ZUS oraz porusza problematykę KseF i faktur ustrukturyzowanych.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych.

Edukacja

Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

Technologie inżynierskie w kryminalistyce

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: historia - poziom rozszerzony, język francuski- poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

19 maja 2025 r. o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Jak nowoczesne technologie mogą wspierać nauczycieli? [Komentarz ekspercki, narzędzia]

Nowoczesne technologie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. W kontekście edukacji platformy e-learningowe interaktywne materiały dydaktyczne oraz aplikacje edukacyjne umożliwiają tworzenie atrakcyjnych i angażujących lekcji.

 Terminy  MEN: Ferie zimowe w roku szkolnym 2026/2027

Ministerstwo Edukacji Narodowej 16 maja 2025 r. ogłosiło terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w roku szkolnym 2026/2027. Jak będą wyglądały ferie w 2027 r.? Kiedy będą się rozpoczynały? Ile terminów ferii zimowych w 2027 r.?

Prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym

Czy rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na uczestnictwo w zajęciach z edukacji zdrowotnej? Na to pytanie odpowiedział nam Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - Medycyna XXI prof. Krzysztof J. Filipiak.

 Porada  Jak zachęcać dzieci do nauki języków?

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

Na studia będzie można iść bez zdanej matury?

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

Prawo

Czternasta emerytura w 2025 roku. Kiedy wypłata? Jaka kwota – najniższa emerytura, czy więcej?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach.  

Czternasta emerytura w 2025 roku

Regulacja stosunków między wspólnikami poprzez umowę wspólników

Decydując się na wspólne prowadzenie biznesu i zawiązując w tym celu spółkę konieczne jest uregulowanie pomiędzy wspólnikami elementarnych kwestii operacyjnej współpracy, w szczególności dokonanie odpowiedniego podziału zadań i kompetencji wewnątrz organizacji, ustalanie zasad rozliczania wspólników z ich pracy, koordynacji zadań, czy relacji wspólników z podmiotami trzecimi.

Wzór wezwania do zapłaty w obrocie profesjonalnym [Wzór do pobrania]

Od lat w Polsce obserwowany jest niepokojący trend wzrostu zadłużenia przedsiębiorców. W tym kontekście szczególnie dotkliwe są tzw. zatory płatnicze, czyli sytuacje, w których przedsiębiorcy nie regulują na czas należności za dostarczone towary lub usługi, co prowadzi do opóźnień w płatnościach ich kontrahentów (powstałe należności generują powstawanie kolejnych opóźnień).

Darowizna przez ofiaromat: Dlaczego fiskus nie pozwala na odliczenie?

Czy każdą darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Okazuje się, że nie. Najnowsza interpretacja podatkowa zaskakuje. Dotyczy ona wpłat dokonywanych przez ofiaromaty – nowoczesne terminale płatnicze umożliwiające bezgotówkowe składanie datków w kościołach. Mimo że cel jest szczytny, a intencja czysta, fiskus uznał, że taka forma przekazania środków nie spełnia warunków do ulgi podatkowej. Dlaczego? Rozbijmy to na czynniki pierwsze.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

W zakresie postępowania spadkowego i dziedziczenia po zmarłych członkach rodziny wciąż jest dużo pytań i wątpliwości. Jednym z nich jest: Co powinno zawierać oświadczenie o odrzuceniu spadku?  

500 plus dla małżonków: od 5000 do 8000 zł, zależnie od długości trwania związku

Wprowadzenie nowego świadczenia "500 plus dla małżeństw" to pomysł, który może zrewolucjonizować wsparcie dla długoletnich związków małżeńskich w Polsce. Zgodnie z propozycją, pary z co najmniej 50-letnim stażem mogą liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe, które wynosi od 5000 zł do 8000 zł, zależnie od długości małżeństwa. 

Darowizna od matki w gotówce – klasyczny temat, niecodzienny przypadek

Czy jeśli mieszkasz w Polsce, ale nie masz jeszcze pobytu stałego, możesz legalnie przyjąć od matki dużą gotówkę – i nie zapłacić ani złotówki podatku? Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że to możliwe. Klucz tkwi w zaskakującym wyjątku zapisanym w przepisach, o którym wie niewielu cudzoziemców mieszkających w Polsce.

Egzamin zawodowy: adwokacki i radcowski – gdy komisja zawiedzie, a Ty nie. Jak skutecznie odwołać się od wyniku?

Uzyskanie negatywnego wyniku z egzaminu zawodowego na radcę prawnego lub adwokata nie musi być końcem drogi – może być początkiem merytorycznego starcia o sprawiedliwość. W ostatnich latach odwołania od wyników tych egzaminów stają się coraz bardziej powszechnym narzędziem ochrony praw kandydatów. I słusznie – każda ocena podlega bowiem kontroli, a zdający mają realny wpływ na jej weryfikację. Zatem jak skutecznie odwołać się od wyniku?

Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Zasiłek pogrzebowy: jednorazowe świadczenie w wysokości 7000 zł. Od kiedy? Sejm za podwyższeniem zasiłku pogrzebowego

W piątek, 9 maja 2025 r. Sejm uchwalił nowelizację zakładającą m.in. podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Ile będzie wynosić zasiłek pogrzebowy w 2025 r.? Co z zasiłkiem celowym z pomocy społecznej na częściowe pokrycie kosztów związanych z pogrzebem?

400,00 zł na każdego ucznia w wieku do 24 lat w roku szkolnym 2025/2026

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026? Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026. Kiedy będzie można złożyć wnioski o dodatkowe fundusze na ucznia? Kiedy będą pierwsze wypłaty?

 Wybory  Ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów. Kiedy druga tura? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

W przypadku, gdy żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadzane jest ponowne głosowanie. Wybory odbędą się 18 maja 2025 r. Kiedy II tura wyborów? Jakie są zasady?

Biznes

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Zwierzęta w firmie – ekstrawagancja czy uzasadniony koszt? Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

 Webinar  KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

 Wywiad  Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt 

W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Nieruchomości

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego

Mieszkanie bez kredytu? TBS-y wracają do gry z 2 miliardami zł wsparcia

Czynsze nawet o połowę niższe niż rynkowe, brak konieczności brania kredytu hipotecznego i nowe miliardy na rozwój. TBS-y – społeczny najem z państwowym wsparciem – wracają jako realna alternatywa dla drogich mieszkań z rynku. Czy to właśnie tu kryje się przyszłość mieszkaniowa Polaków?

Zabronią nam budowy domów na własnej działce? Wszystko przez zmianę przepisów

Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego ich właściciele. Skąd te obawy? Chodzi o decyzje o warunkach zabudowy, które tylko do końca tego roku będą wydawane bezterminowo. Od stycznia 2026 roku okres ich ważności wyniesie pięć lat. Ta zmiana przepisów powoduje, że na samorządy spadła lawina wniosków o tak zwane wuzetki.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych i zdolność kredytowa w maju 2025 r.

W ciągu miesiąca zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny wzrosła o około 10% - wynika z danych zebranych przez HREIT. Jest to efekt rozbuchanych nadziei na łagodzenie polityki pieniężnej w Polsce, czemu przynajmniej częściowo zadość dało cięcie stóp procentowych NBP w maju 2025 r. To wystarczyło, aby zdolność kredytowa wzrosła do nienotowanych jeszcze nigdy poziomów.

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak przekazać nieruchomość członkowi rodziny: darowizna, umowa o dożywocie, testament. Zasady i podatki

Transakcje dotyczące nieruchomości bardzo często mają miejsce pomiędzy członkami rodziny. W bardzo dużej ilości przypadków rodzice przekazują na rzecz dzieci mieszkanie bądź nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym.  

Kadry

1 czerwca Dzień Dziecka. Czy dzieci mogą pracować?

W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie, w Internecie, na platformach czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? 

1 czerwca Dzień Dziecka. Czy dzieci mogą pracować?

 Artykuł sponsorowany  Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na topie rynku pracy, jaka?

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Od 1 czerwca 2025 r.: 21 kluczowych zmian dla prawa pracy. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! W dniu 1 czerwca 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

Zmiany dla 50-latków. Od 1 czerwca 2025 r.: dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu

Od 1 czerwca 2025 r. będzie opłacało się zatrudniać 50-latków i seniorów. To ważne, bo przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej.  

Stopień niepełnosprawności lekki, umiarkowany, znaczny. Przywileje w pracy [LISTA 2025]

Osoby z niepełnosprawnościami w pracy mogą korzystać z wielu uprawnień. Część z nich zależy od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Jakie to przywileje? Oto zestawienie aktualne na 2025 rok.

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Co daje osobom niepełnosprawnym II stopień niepełnosprawności w 2025 r.?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki stopień niepełnosprawności. Kiedyś używało się określeń I,II i III grupa inwalidzka.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Niemcy: dni wolne 2025. Święta w maju i czerwcu

Dni wolne od pracy 2025 - jakie święta mają Niemcy w maju? Ile mają dni wolnych od pracy w roku kalendarzowym (Baden Wurttemberg, Bawaria, NRW, Hessen, Rheinland-Pfalz, Schleswig Holstein)? Wszystko to zależy od konkretnego landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach w 2025 r. (np. Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia)?

Należności dla pracowników w 2025 roku [minimalne wynagrodzenie brutto-netto, świadczenia, odprawy, dodatki, odszkodowania, podstawy wymiaru]

W 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4666 zł. Od tej kwoty obliczana jest wysokość wielu należności i innych świadczeń przysługujących pracownikom. Przykładowo chodzi tu o dodatek za pracę w nocy, kwoty wolne od potrąceń, podstawy wymiaru składek czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Samorząd

Mundurowi są wściekli. Składki do ZUS za 17 lat pracy przepadły

W służbach mundurowych jest dualizm emerytalny. Wariant 1) Żołnierz rozpoczął służbę przed 1999 r. Ma prawo dziś do jednej emerytury. Wariant 2) Rozpoczął służbę po 1999 r. Ma prawo do dwóch emerytur (druga z ZUS). Dlaczego tak ważne jest dla obu tych wariantów, aby dodać do mundurowej emerytury składki z ZUS? 

Mundurowi są wściekli

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Program Rodzina 800+ – najpopularniejsze wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka – od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach

500 zł na badania profilaktyczne dla każdej osoby powyżej 20 roku życia. Nowy program Ministerstwa Zdrowia już wystartował

5 maja br. wystartował nowy program profilaktyki zdrowotnej „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, może bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł. 

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Dlaczego Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom dorosłych dzieci, skoro dzieci już mają swoje rodziny? Czy czas zrobić z tym porządek?

Dożywotnie zniżki i ulgi na paliwo, żywność, zdrowie, mieszkanie, transport, bilety, artykuły przemysłowe, odzież i obuwie, sport, rekreację, turystykę i inne [nie chodzi o seniorów czy niepełnosprawnych]. Dla kogo i kiedy? W Internecie pojawiają się takie pytania: Dlaczego Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom dorosłych dzieci, skoro dzieci już mają swoje rodziny? Czy czas zrobić z tym porządek?

XIII edycja Rankingu „Perły samorządu”

Wybieramy Perły Samorządu – najlepsze polskie gminy: najlepiej zarządzane, najbardziej przyjazne mieszkańcom. Sprawdzamy kto się rozwija, jak poprawia jakość usług publicznych i pomaga gospodarce. Kto buduje sprawne, efektywne i przyjazne otoczenie.

 Polecamy  Dochody jednostek samorządu terytorialnego. Nowe rozwiązania

„Dochody jednostek samorządu terytorialnego” to praktyczne opracowanie przedstawiające nowe rozwiązania wprowadzone ustawą z 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Dochody jednostek samorządu terytorialnego

 Kalkulator  Wieczny kalendarz

Kalkulator pozwala wyliczyć nazwę dnia tygodnia na podstawie zadanej daty.

Twoje pieniądze

Gotówka od dziadków: Czy darowizna jest z podatkiem? Skarbówka stawia sprawę jasno

Przekazanie gotówki od dziadków dla wnuka może wydawać się prostym gestem wsparcia, jednak skarbówka nie uznaje dobrej woli za wystarczającą przesłankę do zwolnienia z podatku.  

Gotówka od dziadków

Nawet 1 dzień opóźnienia może kosztować tysiące. TSUE: odsetki i kary mimo zgody na późniejszą zapłatę!

Myślisz, że podpisana umowa chroni Cię przed odsetkami za opóźnienie? Trybunał Sprawiedliwości UE nie zostawił złudzeń: jeśli dłuższy termin płatności został narzucony jednostronnie, grożą Ci nie tylko odsetki od 61. dnia, ale i setki euro rekompensat – nawet przy minimalnych opóźnieniach. Firmy muszą natychmiast zrewidować swoje kontrakty, zanim będzie za późno.

 

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. ZUS wypłaci je automatycznie

Emeryci w Polsce mogą liczyć na kolejne wsparcie finansowe. Comiesięczny dodatek, który zasili domowy budżet, to świetna wiadomość zwłaszcza dla osób z niższym świadczeniem. W wielu przypadkach nie trzeba nawet składać wniosku – pieniądze trafiają na konto bez żadnych formalności. Jak to działa i komu dokładnie przysługuje ten zastrzyk gotówki?

ZUS daje na to czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło tych ważnych dokumentów

Jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej mają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, przypomina ZUS. Formalności należy dopełnić w dokumencie za kwiecień.

Orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na podeszły wiek [lista przysługujących świadczeń, ulg i uprawnień]

Z danych GUS wynika, że ponad 62 proc. wszystkich osób niepełnosprawnych w Polsce, to osoby w wieku powyżej 60 roku życia. Jeżeli zachodzą ku temu przesłanki – warto, żeby osoby w wieku senioralnym, zadbały o uzyskanie dla siebie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ponieważ na jego podstawie, przysługiwać im będzie prawo do szeregu świadczeń, ulg i uprawnień.

Bezsilność klimatyczna: zamiast dać się sparaliżować lękom, lepiej podjąć nawet małe działania dla rozwiązania globalnego problemu

Rekordowe temperatury, susze, powodzie, pożary i topniejące lodowce – kryzys klimatyczny to fakt, który potwierdzają kolejne raporty naukowe. A jednocześnie czujemy, że nasze indywidualne wysiłki giną w skali globalnych problemów. Dlaczego tak się dzieje?

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za lata wypłaty zaniżonych świadczeń dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20).

Księgowość budżetowa

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wnioski można składać do 2 czerwca 2025 r.

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok mają nadpłatę, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek należy złożyć do 2 czerwca 2025 r.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kiedy pracownik powinien poinformować pracodawcę o taki zwolnieniu? Czy dni przeznaczone na zwolnienie z powodu działania siły wyższej przechodzą na kolejny rok?

Będzie pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

 Polecamy  Klasyfikacja budżetowa 2025

Ujednolicona i obowiązująca wersja klasyfikacji budżetowej wraz z komentarzem eksperta i ponad 150 wyjaśnieniami MF to niezbędnik każdego księgowego sektora finansów publicznych.

Klasyfikacja budżetowa 2025

INFORLEX poleca

W maju upływa termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok

W zależności od wybranej formy opodatkowania działalności przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za poprzedni rok. 20 maja 2025 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień, w którym trzeba uwzględnić to rozliczenie.  

US rozstrzygnie wątpliwości na korzyść podatnika - zmiany w Ordynacji podatkowej

13 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który jest częścią drugiego pakietu deregulacyjnego. Zaproponowane rozwiązania mają rozszerzyć zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). W postępowaniu podatkowym, które rozpoczynane jest z urzędu, wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, będą rozstrzygane na korzyść podatnika.

PIP: Wyższe kary dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Od 1 czerwca 2025 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP wprowadza uproszczone procedury powierzania pracy obcokrajowcom, jednocześnie znacząco zwiększa sankcje za naruszenie przepisów. 

Dziennik.pl poleca

Nowe prawo dla starszych aut w 2025. Zmiany zaskoczą kierowców

Nowe prawo ułatwi życie użytkownikom starszych samochodów. Po latach oczekiwania nastąpią zmiany, które pozwolą legalnie montować żarówki LED, czyli retrofity do reflektorów halogenowych. Jeden z koncernów zdobył już nawet odpowiednie certyfikaty unijne. Kierowcy muszą jednak mieć się na baczności...

PFRON dopłaci do komputera nawet 10 500 zł dofinansowania. Sprawdź, czy Ci się należy

Potrzebujesz komputera lub specjalistycznego oprogramowania, ale nie stać Cię na taki wydatek? Jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności, uczysz się, pracujesz lub działasz jako wolontariusz – możesz otrzymać nawet 10 500 zł dopłaty z PFRON. W artykule pokazujemy krok po kroku, co trzeba zrobić, żeby skorzystać z programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku.

ZdrowieGO.pl poleca

Czym jest pogotowie stomatologiczne? Niewiele osób wie o jego istnieniu

Pogotowie stomatologiczne stanowi rodzaj doraźnej opieki medycznej dostępnej w nagłych przypadkach. Kiedy czynne jest pogotowie stomatologiczne i kiedy warto skorzystać z pomocy jaką oferuje?

5 prostych ćwiczeń na kręgosłup. By je wykonać nie musisz nawet wstawać z krzesła

Współczesny styl życia – długie godziny spędzane przed komputerem, siedzenie w samochodzie, brak aktywności fizycznej – wystawia nasz kręgosłup na ciężką próbę. Bóle pleców to już niemal znak rozpoznawczy XXI wieku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że możemy skutecznie dbać o zdrowie kręgosłupa i to bez dużego wysiłku. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń wykonywanych regularnie, by złagodzić napięcia mięśniowe, poprawić postawę i zapobiegać bólom.

Forsal.pl poleca

Masz ten kod na L4? Możesz stracić nawet 100% zasiłku chorobowego z ZUS

Na Twoim L4 znajduje się tajemniczy kod literowy? Uważaj — może to oznaczać obniżony lub nawet wstrzymany zasiłek chorobowy z ZUS. Nie każdy pracownik o tym wie, a konsekwencje mogą być finansowo dotkliwe. Wyjaśniamy, jak interpretować kody A, B, C, D i E na zwolnieniu lekarskim i co zrobić, by nie stracić świadczeń.

Dofinansowanie do klimatyzacji w 2025 roku. Nawet kilkanaście tysięcy złotych dopłaty do klimatyzacji. Jakie warunki trzeba spełnić?

Mało kto o tym wie, ale z rządowego dofinansowania można otrzymać nawet 15 tys. złotych na montaż klimatyzacji lub innego urządzenia klimatyzacyjnego. Aby uzyskać dotację na instalację klimatyzacji, można skorzystać z programów rządowych "Czyste Powietrze" i "Moje ciepło". Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na klimatyzację w 2025 roku? Oto szczegóły.

Moto

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

Zielone strzałki wracają do gry

 Podsumowanie tygodnia  KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. 

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Newslettery Infor.pl

Wybierz interesujące Cię newslettery portalu Infor.pl i zapisz się!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl i zaprezentuj swoją wiedzę milionom użytkowników. Co zyskujesz przez bycie ekspertem naszego portalu? Zasady współpracy >>>

REKLAMA

19 maja 2025

REKLAMA

18 maja 2025
17 maja 2025
16 maja 2025
15 maja 2025
14 maja 2025
13 maja 2025
12 maja 2025
11 maja 2025
10 maja 2025
9 maja 2025
8 maja 2025
7 maja 2025
6 maja 2025
5 maja 2025
4 maja 2025
3 maja 2025
2 maja 2025
1 maja 2025
30 kwietnia 2025
29 kwietnia 2025
28 kwietnia 2025
27 kwietnia 2025
26 kwietnia 2025
25 kwietnia 2025
24 kwietnia 2025

Wybierz inne daty

REKLAMA