Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.
Wiadomości dzień po dniu
Temat dnia na INFOR.PL - Emerytury
Tabela Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych
Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.
TK i przeliczenie emerytur: Co zadecydowały sądy okręgowe? Zastawienie orzeczeń [wyrok TK z 4 czerwca 2024]
ZUS zadeklarował, że nie rozpatrzy pozytywnie żadnego wniosku emeryta o przeliczenie emerytury na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Słowa dotrzymał. ZUS informuje też jasno, że sprawy trzeba kierować do sądów okręgowych w trybie odwołania. I emeryci poszli do sądów. W artykule analiza pięciu częściowo korzystnych wyroków sądów okręgowych i dwóch całkowicie niekorzystnych. Każdy wyrok do pobrania w formacie PDF.
Księgowość firm
Komplet PODATKI 2025
„Komplet Podatki 2025” to poradniki dla księgowych i biur rachunkowych dotyczące wszystkich zmian w podatkach w 2024 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2025 r. oraz rozliczenia PIT za 2024 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinar VAT 2025.
Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować
Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?
E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?
Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?
Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?
Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?
Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto
Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?
Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?
Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.
Webinar Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany
Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.
Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne
Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.
PIT 2024/2025: Ulga podatkowa na lekarstwa dla niepełnosprawnych. Ile można odliczyć?
W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2024 roku obowiązywać będą także w 2025 roku.
PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?
Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.
Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?
Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.
Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie
Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.
KSeF odroczony ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?
W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.
Dobra wiadomość dla pracowników - zwrot za taxi bez PIT
Dobra wiadomość dla pracowników, którym szef zwraca wydatki na przejazd taksówką w związku z realizacją zadania służbowego – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem
Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.
Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary
To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.
Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!
Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!
Prawo
Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?
Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.
Zjawiska niepożądane w miejscu pracy. Nowa definicja mobbingu, molestowania i dyskryminacji. [Projekt nowelizacji]
Zjawiska niepożądane w miejscu pracy: m.in. nowa definicja mobbingu i dyskryminacji. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy mający na celu przeciwdziałanie patologicznym zjawiskom życia społecznego takim jak dyskryminacja czy mobbing trafił do opiniowania.
Rodzina 800 plus: Zbliża się termin składania wniosków o świadczenie wychowawcze
Zbliża się termin składania wniosków o świadczenie wychowawcze, tzw. 800 plus. Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do 18. roku życia, którzy to świadczenie pobierają, mogą od 1 lutego 2025 r. składać do ZUS wnioski o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy 2025/2026.
Czy ulgi podatkowe dla krwiodawców są wystarczające? Poseł interweniuje w sprawie wsparcia dla honorowych dawców krwi
Obecny system ulg podatkowych dla honorowych krwiodawców nie motywuje wystarczająco – twierdzi poseł Janusz Kowalski. W swojej interpelacji apeluje o wyższe odliczenia podatkowe oraz nowe formy wsparcia, które mogłyby zwiększyć liczbę dawców krwi w Polsce. Czy resort finansów podejmie działania?
Dlaczego prawo do renty rodzinnej nie oznacza prawa do renty wdowiej? ZUS wyjaśnia przepisy
ZUS wyjaśnia różnice między rentą rodzinną a rentą wdowią. Prawo do renty rodzinnej można uzyskać już w wieku 50 lat, ale renta wdowia wymaga spełnienia dodatkowych kryteriów, takich jak odpowiedni wiek czy limit wysokości świadczeń. Dowiedz się, dlaczego nie zawsze możliwa jest łączna wypłata świadczeń.
Ten limit nie odnowił się w styczniu. Kiedy pracownicy będą dostaną kolejne 500 zł? W przepisach jest haczyk na pracodawcę
Nowy rok to najczęściej nowe limity, jednak niestety nie każdy z nich się odnawia. Kiedy pracownicy będą mogli liczyć na kolejne 500 zł od pracodawcy? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w wewnętrznym regulaminie, jednak jest pewien haczyk na pracodawcę.
Dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r.
Jak rozkładają się dni wolne od pracy w 2025 i 2026 r.? Zarówno w 2025 r. jak i w 2026 r. są po dwa święta, które wypadają w soboty. Do czego zobowiązani są pracodawcy w przypadku świąt wypadających w soboty?
ZUS: Mnóstwo błędów przy sporządzaniu wniosku o rentę wdowią. Jak prawidłowo wypełnić wniosek ERWD?
Od 1 stycznia 2025 r. można złożyć wniosek o rentę wdowią. Do ZUS trafiło ich już ponad 133 tysięcy. Pracownicy ZUS podkreślają, że wnioski ERWD często są błędnie wypełnione, co może spowodować wydłużenie postępowania lub odmowę wypłaty świadczenia. Jak zatem prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią?
PFRON: Dofinansowanie 347 zł i więcej miesięcznie na dziecko. Dwójka dzieci 694 zł. W tym pobyt, wyżywienie i Rada Rodziców
Od marca PFRON przyjmuje wnioski o dofinansowanie 347 zł miesięcznie. Pieniądze na pokrycie koszty opieki nad jedną (każdą) osobą zależną.
Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika. Trzy miesiące płatnego wolnego po spełnieniu tych warunków. Od kiedy?
Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika po 7 latach pracy – to propozycja Związkowej Alternatywy. Czy wprowadzenie takich regulacji jest możliwe? Wzorem są uprawnienia przysługujące nauczycielom.
Prawo chroni seniorów przed pułapką zakupową
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że konsument ma prawo odstąpić od umowy podpisanej podczas nieumówionej wizyty w domu lub na wycieczce, a umowa finansowa zawarta np. podczas pokazu z mocy prawa jest nieważna.
1700 złotych miesięcznie. To świadczenie zastąpi 800 plus i 300 plus. Ma być przyznawane bez względu na wiek i dochód
1700 złotych miesięcznie bezwarunkowego świadczenia dla wszystkich. Bez względu na wiek, dochód i sytuację zawodową. Jednak konsekwencją będzie likwidacja innych programów pomocowych, w tym 800 plus. Czy to się opłaci Polakom?
Świadczenie rodzicielskie w 2025 r. wynosi 1000 zł miesięcznie
Świadczenie rodzicielskie w 2025 r. wynosi 1000 zł miesięcznie. Świadczenie rodzicielskie przysługuje m.in. rodzicom, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego ani innego świadczenia odpowiadającemu za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Komu przysługuje? Na jakich warunkach i przez ile można pobierać to świadczenie?
Co oznacza symbol 12-C w orzeczeniu o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera szereg istotnych elementów. Dlaczego są one tak ważne? Czym jest kod 12-C i do czego uprawnia? O czym powinni pamiętać rodzice? Oto najważniejsze informacje.
Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?
Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.
Renta wdowia. 15 pytań i odpowiedzi, które warto znać
Renta wdowia jako nowe świadczenie wzbudza wiele pytań. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy w postaci 15 pytań i odpowiedzi, które pomogą zrozumieć, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, gdzie złożyć wniosek i kiedy można liczyć na wypłatę.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. Przez ile dni można pobierać? Jakie warunki muszą być spełnione? Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym na zdrowe dziecko? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?
Biznes
Webinar Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?
Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]
Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo.
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku
Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok
W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?
Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze
W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie
Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą
Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.
Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację
Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia
Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.
Nieruchomości
Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.
3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości
Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno
Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.
Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży
Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców.
Przykłady Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane?
Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?
Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?
Najem 2025: będzie drożej, ale bez dużych wzrostów
Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.
Kadry
Coroczne darmowe badania krwi [wartość ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla?
Coroczne darmowe badania krwi [o wartości ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla? To ciekawe jak wiele oferuje Biedronka i Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków.
Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?
Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?
Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?
Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego
Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?
Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.
Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.
Ile dni zwolnienia lekarskiego można mieć w roku na siebie, a ile na dziecko?
Zwolnienie lekarskie - ile dni można być na zwolnieniu w ciągu roku na siebie, a ile na dziecko? Ile dni wstecz i ile dni do przodu można wystawić zwolnienie? Jak liczyć okres zasiłkowy? Czy zwolnienie obejmuje dni wolne od pracy?
Emeryt mógł otrzymać 300 zł w każdym miesiącu. A co z rokiem 2025? Czy należy składać wniosek?
Prawie 300 zł z ZUS mogą uzyskać seniorzy w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową. Ryczałt energetyczny jest co roku waloryzowany, więc nie ma obaw, że inflacja obniży jego wartość. Komu przysługuje to świadczenie?
Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?
Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy
Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 148[1] Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?
Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń
Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?
Ekwiwalent za urlop 2024. Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop?
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w 2024 roku? Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy zawsze trzeba wypłacać ekwiwalent?
Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]
Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.
Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?
Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?
Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]
Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.
Nawet do 700 zł dofinansowania na okulary z NFZ, nie tylko dla pracowników
Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia??Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!
Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty 2025 [DRUK ZUS]
Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty do ZUS należy złożyć na początku roku. Do kiedy dokładnie w 2025 roku pracodawcy i zleceniodawcy powiadamiają ZUS? Do kiedy emeryci i renciści składają do ZUS oświadczenie o osiąganiu przychodu ZUS EROP? Jaki jest wzór oświadczenia o przychodach?
Renta wdowia 2025 r.: Kiedy, dla kogo i ile
1 stycznia 2025 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. Nowe przepisy umożliwiły łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Chodzi tu o tzw. rentę wdowią. Wnioski o rentę wdowią można już składać, ale wdowy i wdowcy otrzymają wypłatę najwcześniej od lipca bieżącego roku.
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2025 netto? Komu przysługuje?
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych netto w 2025 roku? Jego wysokość zależy od stażu pracy bezrobotnego. Ile trwa pobieranie zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje i jakie znaczenie ma sposób rozwiązania umowy?
Stawka godzinowa od stycznia 2025 roku [Umowa o pracę]
Stawka godzinowa netto od stycznia 2025 roku jest wyższa zarówno na umowie o pracę jak i na zleceniu. Ile wynosi minimalna stawka na rękę za godzinę pracy? Jej wysokość uzależniona jest od liczby godzin pracy w miesiącu. Jak to obliczyć? Która stawka minimalna jest wyższa - na zleceniu czy na umowie o pracę?
Samorząd
Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. Podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.
Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?
Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka
21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.
Jedna lekcja religii tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji podpisała rozporządzenie
Jedna lekcja religii lub etyki tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Czy można zdać z 1 na koniec semestru? Decydują o tym przepisy i statut szkoły. Sprawdź, co robić, jeśli twoje dziecko jest zagrożone
Regulacje dotyczące oświaty bywają niejasne dla uczniów i ich rodziców. Szczególnie, że zasady funkcjonowania poszczególnych placówek różnią się między sobą. Różne też bywają tryby postępowania w sytuacji, gdy na koniec semestru uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo
Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?
Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.
Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.
500 plus, 800 plus. Stabilne wsparcie dla rodzin czy kropla w morzu potrzeb?
Program 800 plus, czyli rozwinięcie popularnego świadczenia 500 plus, od lat stanowi istotny element budżetów polskich rodzin. Choć jego założeniem jest pomoc w wychowywaniu dzieci, nie brakuje głosów, że to za mało, by skutecznie wspierać rodziny i przeciwdziałać wyzwaniom demograficznym. Czy 800 plus to teraz stabilna pomoc, czy jedynie doraźne rozwiązanie w obliczu narastających potrzeb?
10 500,00 zł dofinansowania na zakup laptopa z PFRON w 2025 r.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poinformował o możliwości dofinansowania na zakup sprzętu elektronicznego, w tym laptopów i komputerów stacjonarnych, w ramach programu "Aktywny samorząd" w 2025 r. Chodzi o likwidację barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym.
Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.
Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?
Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?
Kalkulator Wieczny kalendarz
Kalkulator pozwala wyliczyć nazwę dnia tygodnia na podstawie zadanej daty.
Twoje pieniądze
Teraz zamiast papierowego paragonu dostaniesz automatycznie od kasy sms z e-paragonem
Rewolucja: płatności - najpierw zbliżeniowe bez wkładania karty do terminalu, potem kasy samoobsługowe i możliwość płacenia w odroczonym terminie - kup teraz, zapłacić później. Teraz o swoje prawa upomina się też ekologia.
Zerowy podatek dla seniorów – w jaki sposób można z niego skorzystać w 2025 r.? [ulga dla seniorów 2025]
Seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (który dla kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat) nadal pozostają aktywni zawodowo – mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego swoich przychodów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Zwolnienie to, potocznie zwane jest ulgą dla pracujących seniorów i obowiązuje również w 2025 r.
Zmiany w podatku Belki coraz bliżej – co szykuje Ministerstwo Finansów?
Projekt zmian w podatek Belki jest na zaawansowanym etapie prac w Ministerstwie Finansów. Resort planuje wprowadzenie preferencji dla długoterminowych inwestycji, które mają przynieść ulgę podatnikom. Jakie konkretnie zmiany są rozważane i kiedy możemy się ich spodziewać? Szczegóły wyjaśnia wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.
Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o stopach procentowych w styczniu 2025: stopy bez zmian, ale oprocentowanie kredytów i lokat już teraz w trendzie spadkowym
Kredyty konsumpcyjne nie potanieją od piątku 17 stycznia. Jednak raty odsetkowe hipotek obniżać się już zaczną, bo obniżka stóp procentowych jest nieuchronna – kwestią pozostaje tylko czy stanie się to jeszcze przed wakacjami, czy w drugiej połowie roku.
Dobra praca dla informatyka 2025. Dla kogo najlepsze oferty, kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia i o ile
Słaba koniunktura i większa niepewność gospodarcza przekłada się na trendy płacowe w sektorze IT. Co prawda 76 proc. firm z sektora technologicznego planuje podwyżki dla informatyków, jednak zaledwie 16 proc. z nich przewiduje, że przekroczą one poziom 10%. Chociaż w kontekście kontraktingu IT nie można mówić o stagnacji płac, to można dostrzec wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu stawek.
7000 zł zasiłku pogrzebowego + kolejne 7000 zł (a w zależności od sytuacji – nawet więcej, bo bez ograniczenia kwotowego oraz bez kryterium dochodowego) – jest jednak jeden warunek
Zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego z aktualnych 4000 zł do 7000 zł – to główne założenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. To jednak nie jedyne świadczenie, o którym mowa w projekcie.
Będzie całkiem nowe 800 plus - nie dla wszystkich rodziców i nie na wszystkie dzieci
Program Rodzina 800 plus pochłania z budżetu państwa zdecydowaną większość pieniędzy na transfery społeczne. Przez jego ograniczenie z pewnością rządowi najłatwiej byłoby walczyć z nadmiernym deficytem, do czego jest zobowiązany przez najbliższe lata. Ale czy takie posunięcie nie byłoby nadto ryzykowne z politycznego punktu widzenia?
Pora na bon senioralny: wartość maksymalnie 2 150 zł, ale świadczenie rozliczane w godzinach opieki – co to znaczy
Tuż przed Bożym Narodzeniem zakończyły się konsultacje nowego projektu ministerstwa rodziny - bon dla seniora. Nowe świadczenie z ZUS ma być wsparciem dla najstarszych Polaków oraz dla rodzin, które sprawują lub zgodnie z prawem powinny sprawować nad nimi pieczę. Kiedy bon dla seniora będzie dostępny, w jakiej formie, ile wsparcia?
Księgowość budżetowa
Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?
Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?
Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku
Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?
Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi
W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.
Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11
Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.
Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu
Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.
Kalkulator dat
Kalkulator pozwala wyliczyć datę, jaka będzie po upływie określonej ilości dni, miesięcy i lat od określonego dnia.
INFORLEX poleca
Kontrole PIP w 2025 r. - na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy?
W grudniu Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 roku. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Jednym z priorytetowych obszarów kontroli PIP będzie w tym roku zwalczanie mobbingu oraz weryfikacja legalności zatrudnienia zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców.
Renta wdowia - czas na złożenie wniosku do końca lipca
1 stycznia 2025 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią, czyli wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, połączoną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. Aby nabyć prawo do świadczenia od 1 lipca 2025 r., formularz ERWD należy złożyć do 31 lipca.
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców - elektronizacja i uproszczenie procedur
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Pracodawca będzie musiał przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem, co ma usprawnić i przyspieszyć postępowania administracyjne.
Dziennik.pl poleca
Od 20 stycznia 2500 zł kary. Ostrzejsze prawo dotyczy każdego kierowcy
Czym grozi jazda na zderzaku innego samochodu czy złamanie przepisów wobec pieszych? Jaki jest mandat za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Od 20 stycznia odpowiedź po spotkaniu z policjantem może kosztować nawet 2500 zł i to nie będzie koniec problemów kierowcy...
Ile masz punktów karnych? Te zmiany zaskoczą 80 proc. kierowców
Nowe zasady dotyczące punktów karnych przyspieszą utratę prawa jazdy. Zmiany w przepisach dla kierowców na 2025 rok gotowe. Do tego są ostrzejsze sankcje za zbyt szybką jazdę. Bombą jest również wprowadzenie obowiązkowych i dodatkowo płatnych kursów doszkalających. Oto szczegóły...
ZdrowieGO.pl poleca
Tych leków nie wywieziesz z kraju. Na liście m.in. Ozempic
Powstała nowa lista antywywozowa. Znalazł się na niej popularny lek do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów z współwystępującą cukrzycą, czyli Ozempic. Jakie jeszcze farmaceutyki trafiły na listę?
Rewolucyjne zmiany w przyznawaniu skierowań do sanatoriów. Więcej osób wyjedzie na turnus
To dobre wiadomości dla tych, którzy potrzebują leczenia sanatoryjnego. Więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w uzdrowiskach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na to w br. więcej pieniędzy. Kto może pojechać na taki turnus?
Forsal.pl poleca
Liczba urodzeń w Polsce. Nawet pod niemiecką okupacją rodziło się więcej dzieci
Choć rozpoczął się już 2025 roku, to nadal oczekujemy na pełne dane za zeszły rok. Posiadamy natomiast informacje na temat liczby urodzeń do października 2024 roku włącznie. Na podstawie tych informacji możemy dostatecznie precyzyjnie oszacować, jak wyglądają urodzenia w Polsce. Niestety nie mamy dobrych wiadomości — tak mało dzieci nie rodziło się nawet w czasie II Wojny Światowej. Co to oznacza?
F-35 ochronią kraj i klimat. Norwegia chce, aby latały na… paliwie z odpadów
Postępujące zmiany klimatu zmuszają nas do stałego podnoszenia kwestii neutralności klimatycznej. Jednym z krajów, które biorą sobie tę sprawę do serca, jest Norwegia. Kraj ten od lat przoduje pod względem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł czy sprzedaży samochodów elektrycznych. Teraz chcą, aby F-35 latały na paliwie z odpadów. Szaleństwo czy dobry pomysł?
Gazetaprawna.pl poleca
Tych leków może zabraknąć w aptekach. Ministerstwo opublikowało wykaz
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków, których nie można wywozić za granicę. W zestawieniu znalazło się aż 271 pozycji, w tym preparaty na cukrzycę, leki przeciwepileptyczne i specjalne produkty żywieniowe. Lista ma na celu zapobieganie niedoborom leków w polskich aptekach i będzie obowiązywać przez dwa miesiące od 21 stycznia.
Waloryzacja emerytur może rozczarować seniorów. Co już wiadomo?
Ustawowe podwyżki rent i emerytur w 2025 r. nie spełnią oczekiwań seniorów, bo wyjdą niższe od planowanych. Dlatego rząd chce dorzucić dodatkowo coś od siebie.
Moto
Podsumowanie tygodnia KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych.
Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?
Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania
Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.
Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych
Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.
Lista 43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy?
Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.
Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?
Newslettery Infor.pl
Wybierz interesujące Cię newslettery portalu Infor.pl i zapisz się!
Zostań ekspertem portalu Infor.pl
Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl i zaprezentuj swoją wiedzę milionom użytkowników. Co zyskujesz przez bycie ekspertem naszego portalu? Zasady współpracy >>>
REKLAMA
REKLAMA