REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biotechnologia łączy Europę – jednym głosem dla innowacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
CEBioForum 2025
CEBioForum 2025
Damiam Hoszko
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 500 uczestników z 25 krajów świata, debaty, setki rozmów i jedno wspólne przesłanie: Europa Środkowo-Wschodnia ma szansę stać się jednym z liderów innowacji w sektorze biotechnologii. Tegoroczna edycja CEBioForum 2025 pokazała, że region mówi dziś jednym głosem – i ma coraz więcej do powiedzenia na globalnej scenie. Pomimo licznych wyzwań, biotechnologia nadal jest jednym z najszybciej rozwijających się innowacyjnych sektorów przemysłu w UE. Wg danych z Komisji Europejskiej wniosła 31 mld euro do ogólnego PKB i stworzyła ponad 200 tys. miejsc pracy w opiece zdrowotnej, przemyśle i rolnictwie. Ponadto wspiera ponad 600 tys. miejsc pracy – pośrednich i indukowanych – w szerzej pojętej gospodarce.

Region CEE rośnie w siłę

REKLAMA

CEBioForum 2025 odbyło się w szczególnym momencie – niedługo po ogłoszeniu zmian w finansowaniu amerykańskiego sektora badań przez NIH oraz w trakcie europejskiej debaty nad Biotech Act - nowym pakietem regulacyjnym mającym na celu wzmocnienie sektora biotechnologii i bioprodukcji w Unii Europejskiej. Konferencja stała się przestrzenią nie tylko do rozmów o technologii, ale przede wszystkim do budowania strategii i współpracy między środowiskami naukowymi, biznesem oraz administracją.

– Obserwujemy obecnie niezwykle dynamiczny rozwój biotechnologii, jednak kluczowym wyzwaniem pozostaje odpowiedzialne i przemyślane kształtowanie ekosystemu wspierającego innowacje – mówi Magdalena Kulczycka, prezes Związku Firm Biotechnologicznych BioForum. – Wymaga to harmonijnej współpracy środowiska akademickiego, przemysłu, instytucji publicznych i regulacyjnych. Szczególnie istotne w tym kontekście są procesy legislacyjne, które obecnie kształtują ramy dla rozwoju sektora biotechnologicznego w Europie. Nowe regulacje mogą stworzyć przestrzeń dla innowacji, o ile będą uwzględniały potrzeby i możliwości całego ekosystemu: od nauki, przez biznes, aż po instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia publicznego i bezpieczeństwo produktów.

CEBioForum 2025

CEBioForum 2025

CEBioForum 2025

Źródło zewnętrzne

CEBioForum 2025

CEBioForum 2025

CEBioForum 2025

Źródło zewnętrzne

CEBioForum 2025

CEBioForum 2025

CEBioForum 2025

Źródło zewnętrzne

Najważniejsze tematy i dyskusje

REKLAMA

W trakcie CEBioForum 2025 najwięcej uwagi poświęcono strategiom wzmacniania pozycji Europy w globalnym ekosystemie biotechnologicznym. Eksperci rozmawiali o konieczności intensyfikowania współpracy międzynarodowej i zwiększania finansowania dla najbardziej obiecujących projektów badawczych. Dyskutowano również o przełomowych możliwościach, jakie daje wykorzystanie sztucznej inteligencji i analizy danych – zarówno w procesie odkrywania nowych leków, jak i w personalizacji terapii czy przedłużaniu życia pacjentów.

Silny akcent położono na zrównoważony rozwój – uczestnicy debat podkreślali rolę biotechnologii w budowie gospodarki cyrkularnej oraz wdrażaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Jako kluczowy warunek sukcesu – zarówno w skali kraju, jak i całej Europy - wskazywano współpracę pomiędzy startupami, uczelniami, dużymi firmami farmaceutycznymi i instytucjami publicznymi. Nie zabrakło również tematów związanych z finansowaniem innowacji. Paneliści analizowali aktualne trendy inwestycyjne oraz zwracali uwagę na potrzebę lepszego zarządzania ryzykiem regulacyjnym. Ważnym wątkiem była także rola administracji publicznej w tworzeniu stabilnego i sprzyjającego innowacjom otoczenia legislacyjnego. Wielu uczestników podkreślało, że niezbędne są dedykowane programy publiczne – zarówno dla rozwoju terapii przełomowych, jak i produkcji leków krytycznych oraz urządzeń medycznych.

Ciekawą i bardzo praktyczną perspektywę wniosły dyskusje z udziałem prywatnych inwestorów – w tym aniołów biznesu oraz przedstawicieli funduszy private equity. Zastanawiano się, jakie warunki powinny spełniać spółki biotechnologiczne, aby przyciągać inwestorów i budować zaufanie rynku. Podkreślano, że innowacyjność technologiczna to zaledwie jeden z elementów układanki – równie istotne są przejrzystość modelu biznesowego, kompetencje zespołu zarządzającego oraz realistyczna strategia komercjalizacji. Inwestorzy podkreślali także wagę wczesnego planowania procesów regulacyjnych oraz otwartości na dialog z rynkiem i partnerami branżowymi. - Obecnie kluczowe staje się przyjęcie strategicznego podejścia do finansowania innowacji oraz zapewnienie transparentnej komunikacji z inwestorami. Rynek od dłuższego czasu sam doskonale weryfikuje wiarygodność i stabilność innowacyjnych spółek, które muszą sprostać oczekiwaniom inwestorów, by utrzymać swoją konkurencyjność. - uważa Wojciech Iwaniuk, prezes zarządu InnerValue i członek zarządu Domu Maklerskiego INC SA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Energia, współpraca, wspólny głos

Eksperci zgodnie wskazywali, że region Europy Środkowo-Wschodniej zyskuje znaczenie dzięki wysokiej jakości kadrze naukowej, konkurencyjności kosztowej i rosnącej kulturze współpracy.

– To co na pewno się nie zmieni, to rygorystyczne wymagania regulacyjne – podkreślił Aleksander Kłósek z YouNick Mint. – Stawką jest zdrowie i życie ludzkie, stąd standardy w zakresie prowadzenia badań i dopuszczenia produktów na rynek muszą pozostać rygorystyczne. Wyzwaniem jest wysoki koszt i niezmiennie długi proces od pierwszych odkryć do implementacji innowacji w praktyce klinicznej, choć tutaj rynek upatruje szansy na korzystną zmianę dzięki wykorzystaniu AI, modelowaniu in-silico, czy symulacji złożonych struktur dzięki technologii organ-on-chip i biodruku 3D.

Innowacje są możliwe, ale wymagają mądrego wsparcia systemowego i przyjaznych przepisów.

Z kolei Dariusz Gurtowski z Bioton zwracał uwagę na potrzebę współdziałania branży z administracją: – Potrzebujemy większego zaangażowania strony publicznej, zarówno w kontekście finansowania, jak i likwidowania barier regulacyjnych. Niezbędne jest stworzenie dedykowanego programu dla wytwarzana leków krytycznych, od API po formę gotową. Biotechnologia może dawać konkretne rozwiązania zdrowotne, ale musimy wspólnie zadbać o cały łańcuch – od badań, przez produkcję, po wdrożenie u pacjenta.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA