REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt na Start: czy można wynająć kupione mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kredyt na Start
Kredyt na Start
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednich programach dopłat obowiązywały ograniczenia dotyczące najmu mieszkania. Sprawdzamy więc, jak wygląda sytuacja związana z Kredytem na Start. Czy takie mieszkanie będzie można wynająć?

Kredyt na Start - skomplikowane procedury

Zapowiedziany przez rząd program Kredyt na Start będzie bardziej skomplikowany niż jego poprzednik, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Prawdopodobne komplikacje dotyczą między innymi sposobu obliczania rat, wysokości dopłat, limitów dochodowych oraz limitów maksymalnego metrażu lokum. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem postanowili przyjrzeć się jednak innemu aspektowi nowego programu. Mowa o ograniczeniach związanych z wynajmem dotowanego mieszkania. Warto sprawdzić, czy projektowany Kredyt na Start przewiduje sankcje w tym zakresie, bo restrykcje dotyczące najmu wprowadzili pomysłodawcy wcześniejszych programów dopłat (Bezpieczny Kredyt 2%, Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim). 

Kredyt na Start - najem karany finansowo?

REKLAMA

Na wstępie należy przypomnieć, że przepisy dotyczące nowego programu dopłat kredytowych dopiero niedawno pojawiły się w Rządowym Centrum Legislacji. Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart (numer z wykazu: UA4) znajduje się dopiero na początkowym etapie prac legislacyjnych. Może się zatem okazać, że niektóre aspekty planowanego programu jeszcze ulegną zmianie. Wydaje się jednak, że w przypadku sankcji za wynajem prawdopodobieństwo modyfikacji przepisów nie jest duże. 

Pomysłodawcy nowego programu dopłat w temacie wynajmu lokum na pewno wzorowali się na Bezpiecznym Kredycie 2%. Podobnie jak w przypadku programu BK 2%, najem dotowanego mieszkania/domu będzie bowiem skutkował utratą dopłat. Artykuł 14 ustęp 1 punkt 2 projektu ustawy wskazuje, że raty kredytu po wynajęciu mieszkania lub domu (w całości albo części) nie będą już pomniejszane o dopłaty. Identyczna sankcja ma dotyczyć użyczenia lokum. Tak samo jak w programie Bezpieczny Kredyt 2%, ustawodawca poza jednym wyjątkiem nie przewiduje konieczności zwrotu wszystkich dopłat. O tym wyjątku jeszcze będzie mowa. Teraz warto zwrócić uwagę, że beneficjent programu Kredyt na Start będzie zobowiązany do powiadomienia banku kredytującego o wynajmie w ciągu następnych 30 dni. 

Spełnienie wspomnianego obowiązku informacyjnego oznacza, że odsetki ustawowe dotyczące dopłat wypłaconych po rozpoczęciu najmu będą naliczane od dnia odpowiedniego powiadomienia banku (a nie od dnia spłaty raty). Dobrą wiadomością dla przyszłych beneficjentów Kredytu na Start jest fakt, że po przerwie związanej z najmem będą mogli oni odzyskać dopłaty (oczywiście jeśli nie miało miejsca inne zdarzenie uniemożliwiające dotowanie kredytu). Ten przywilej nie będzie obejmował osób, które wcześniej nie powiadomiły banku o wynajmie. Wniosek o ponowne objęcie kredytu dopłatami będzie można złożyć co najmniej po trzech miesiącach od zakończenia wynajmu lub użyczenia. 

Utrata dopłat sankcją także w innych sytuacjach

Warto wiedzieć, że bardzo podobne zasady utraty dopłat autorzy nowego programu przewidzieli w innych sytuacjach. Mowa o następujących przypadkach: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zbycie prawa własności dotowanego lokum, ale z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej małżonków oraz zbycia na rzecz współkredytobiorcy
  • zbycie przez kredytobiorcę spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania (z wyłączeniem zbycia na rzecz współkredytobiorcy)
  • nabycie przez kredytobiorcę w sposób inny niż poprzez dziedziczenie kolejnego prawa własności domu/lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokum
  • ogłoszenie upadłości względem kredytobiorcy
  • zmiana sposobu użytkowania całości lub części lokum uniemożliwiająca zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych 
  • dokonanie przez bank zmiany oprocentowania na zmienne (na podstawie wniosku kredytobiorcy)
  • zwrot partycypacji wniesionej wcześniej z wykorzystaniem preferencyjnego kredytu dokonany przez TBS/SIM
  • wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego dzięki wkładowi mieszkaniowemu, który został sfinansowany kredytem z dopłatami (kredyt nadal będzie dotowany jeśli spółdzielcze prawo nie wygasło względem drugiego z kredytobiorców)

Jeżeli chodzi o powyższe zdarzenia, to zastosowanie do nich będą miały opisywane wcześniej zasady związane z utratą dopłaty do kolejnych rat, obowiązkiem informacyjnym kredytobiorcy oraz naliczaniem odsetek. W przeciwieństwie do najmu, nie będzie możliwe jednak odzyskanie prawa do dopłat. Należy też wspomnieć o jednym przypadku, w którym zwrot dopłat będzie dotyczył całego wypłaconego wsparcia. Mowa o sytuacji polegającej na tym, że kredytobiorca popełnił oszustwo kredytowe potwierdzone później prawomocnym wyrokiem. Bardzo podobne rozwiązanie obowiązuje w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

REKLAMA