REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młodzi w trosce o klimat ograniczają spożywanie mięsa

Młodzi ograniczają spożywanie mięsa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z raportu NPD Group wynika, że pokolenia Gen Z i Millenialsi będą niemal w całości odpowiedzialne za wzrost alternatyw mlecznych i mięsnych do 2024 roku. Jak wskazują młodzi, jest to związane z ich troską o klimat i potrzebą aktywnego działania. Takie wartości wyznają uczestnicy olimpiady projektów społecznych, którzy aktywnie przeciwdziałają zmianom klimatu, realizując ekologiczne inicjatywy w programie Mniej Plastiku stworzonym przez Fundację Zwolnieni z Teorii i Lidl Polska. 20 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Mięsa młodzi ludzie apelują o zastanowienie się nad tym, jaki wpływ ma na planetę nasza dieta.

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa (Meatout Day) zainicjowany w celu zachęcenia do stosowania diety opartej na roślinach.

Według badań NPD Group, 79 proc. populacji Gen Z wybiera bezmięsny dzień w tygodniu, a 65 proc. twierdzi, że chce stosować dietę bardziej roślinną.

Zespoły uczestniczące w programie Mniej Plastiku dbają o planetę poprzez świadome wybory żywieniowe.

ograniczanie mięsa

 

 

Inne

Wybory żywieniowe mają wpływ na środowisko 

Młodzież działająca na rzecz ekologii podchodzi do swojego aktywizmu kompleksowo. Nie tylko ogranicza plastik czy promuje komunikację zbiorową, ale coraz częściej przygląda się temu, co ma na talerzu i co podawane jest na szkolnych stołówkach. Postawa ta wynika ze zrozumienia, jak to, co jemy, wpływa na naszą planetę. Jak się okazuje, nasze wybory żywieniowe mają ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale w równym stopniu na kondycję środowiska. Badanie McKinsey Insights z 2022 r. pokazuje, że obecnie 73 proc. przedstawicieli generacji Z uważa, że ich pokolenie jest najbardziej zaniepokojone wpływem tego, co jemy, na środowisko. Starsze osoby rozumieją realia zachodzących obecnie zmian klimatycznych, ale dla nich potrzeba zmian nie jest tak pilna, i dlatego nie są skłonne dokonywać wyborów wyłącznie w oparciu o środowisko. A ponieważ zmiana sposobu odżywiania się jest fundamentalną zmianą stylu życia i światopoglądu, niechętnie rezygnują z niedzielnego kotleta.

Dieta dla planety

REKLAMA

Choć dzień bez mięsa został zainicjowany w 1985 roku, to weganizm i wegetarianizm nigdy nie były tak popularne, jak w ostatnich latach. To wszystko za sprawą pokolenia Z, wśród którego ograniczanie spożycia produktów odzwierzęcych jest znacznie bardziej rozpowszechnione niż w pozostałych grupach wiekowych. Zetki nie tylko decydują się na stosowanie diety opartej na roślinach, ale aktywnie przekonują swoich rówieśników do takich zmian. Młodzież z projektu Kuchnia dla Klimatu w ramach warsztatów dla rówieśników objaśnia zależności pomiędzy zmianą klimatu a aktualnym modelem produkcji żywności — Wybierając produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego i roślinne, wspieramy sposób gospodarowania, który jest najbardziej prośrodowiskową metodą produkcji rolnej — tłumaczy lider projektu Michał Grząbel, uczeń Technikum Gastronomicznego nr 11 w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, zespół pracuje nad książką kucharską, która w całości składa się z przepisów wegetariańskich i wegańskich. — Myślę, że młodzi są bardziej świadomi zagrożeń, jakie powoduje produkcja żywności odzwierzęcej i są otwarci na zmianę nawyków żywieniowych — mówi Michał. Uczestnicy olimpiady wskazują, że najlepiej wybierać produkty o możliwie niskim śladzie węglowym, ograniczać spożywanie produktów odzwierzęcych i zastępować je, lokalnymi, sezonowymi warzywami i owocami, co pozwoliłoby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Młodzież zauważa wzrost zainteresowania dietą roślinną wśród rówieśników. — Wegetarianizm nie dotyczy już pojedynczych jednostek. W jego popularyzacji dużą rolę odgrywają social media, które są nieodłączną częścią życia naszych kolegów i koleżanek — mówi Tomasz Wróblewski, lider projektu (nie)zmarnowani, I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Jego zespół zajmuje się wszelkimi rodzajami marnowania zasobów, w tym żywienia, co uważają za duży problem społeczny. Tłumaczą także, że do produkcji i transportu żywności, potrzebujemy określonej ilości wody i energii. Wyrzucając jedzenie, marnujemy te zasoby. Dodatkowo produkujemy dużą ilość odpadów, a sytuacja planety nie pozwala na taką niegospodarność.

Odpowiedzialne wybory zakupowe

REKLAMA

Dla takich osób jak Michał i Tomasz, którym zależy na losie planety Fundacja Zwolnieni z Teorii wraz z Lidl Polska uruchomiła specjalny program “Mniej plastiku”, w ramach którego uczniowie z całej Polski realizują projekty społeczne — Siła, z jaką młodzi ludzie uczestniczący w naszym programie działają, jest godna naśladowania. Cieszymy się z tego, że utożsamiają się z celami naszej strategii REset Plastic. Starsze pokolenia mogą brać przykład i wsłuchiwać się w głos młodych, bo to dla nich budujemy przyszłość. Troska o środowisko, w naszej ocenie, może być tożsama z troską o dobry start młodych w dorosłość. Nasz program łączy te dwa tematy i to daje nam ogromną motywację do pracy — tłumaczy Aleksandra Robaszkiewicz, która zajmuje się działaniami społecznymi w Lidl Polska. 

Z raportu NPD Group wynika, że wraz z dojrzewaniem Gen Z do pełnej siły nabywczej, rynek żywności opartej na roślinach będzie się rozwijał. Obecnie 79 proc. populacji Gen Z wybiera bezmięsny dzień w tygodniu, a 65 proc. twierdzi, że chce stosować dietę bardziej roślinną.

Raport NPD Group, 2021 r. https://www.npd.com/news/press-releases/2021/gen-zs-and-millennials-will-drive-growth-of-plant-based-foods-in-the-u-s-over-next-few-years/

Zobacz także: Dieta wegetariańska 

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA