Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa najmu
REKLAMA
Wyposażenie
Właściciele często obawiają się o zużycie mebli lub sprzętu elektronicznego w wynajmowanym mieszkaniu. Aby spać spokojniej mogą przy zawieraniu umowy spisać protokół, w którym opisane zostaną sprzęty znajdujące się w lokalu i ich stan – czy są nowe, czy zużyte, jakie mają ewentualne usterki itd. Taki załącznik do umowy powinny podpisać obie strony. W razie spornych kwestii, bardzo ułatwi on rozliczenia pomiędzy wynajmującym a najemcą.
Kaucja
Aby zabezpieczyć się przed szkodą lub niezapłaconym przez najemcę rachunkiem, warto przy podpisywaniu umowy zażądać kaucji. Z reguły jest to kwota odpowiadająca wysokości miesięcznego czynszu za wynajem. Gdyby okazało się, że osoba, która wynajmowała mieszkanie, nie pokryła wszystkich należności związanych z najmem, np. nie zapłaciła rachunku za telefon, właściciel może potrącić odpowiednią sumę z kaucji. W przeciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu przez najemcę, kaucja powinna być zwrócona.
Zobacz: Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?
Drobne naprawy
Najemca jest zobowiązany do wszelkich drobnych napraw w wynajmowanym lokalu, a także do koniecznej konserwacji i malowania podłóg, drzwi, ścian i sufitów. Nie powinien zatem prosić wynajmującego mieszkanie o wymianę żarówki lub pękniętej płytki w łazience.
Spory i rozliczenia
Najemca wyprowadzając się z mieszkania, powinien je zostawić w takim stanie, w jakim było w momencie, w którym się wprowadzał. Odpowiada finansowo za wszelkie wyrządzone szkody. W razie zniszczeń wynajmujący może potrącić sobie część należności z kaucji. Gdyby jednak suma ta nie była wystarczająca, a były lokator odmawiał zapłaty, można skierować sprawę do sądu.
Zobacz serwis: Najem i dzierżawa
REKLAMA
Zanim wynajmujący złoży pozew do sądu, powinien najpierw na piśmie wezwać swojego lokatora do dobrowolnej zapłaty odszkodowania i wyznaczyć mu na to termin. W razie gdyby roszczenie nadal nie zostało uregulowane, do pozwu należy dołączyć kopię tego pisemnego wezwania wraz z dowodem nadania listem poleconym.
W sprawie o odszkodowanie za zdemolowane mieszkanie, która doszła do sądu, protokół przekazania stanowi najlepszy dowód na to, w jakim stanie znajdowało się mieszkanie przed wynajęciem. W przypadku braku takiego dokumentu, właściciel, który chce udowodnić szkody może powołać się na zeznania świadków, zdjęcia i inne dowody.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA