Czynny żal
Czynny żal pozwala na złagodzenie kary a często może doprowadzić do całkowitego uniknięcia przez przestępcę odpowiedzialności karnej.
Zobacz serwis: Prawo karne
Czynny żal to zachowanie sprawcy, które polega na dobrowolnym zaprzestaniu dokonywania przestępstwa lub zapobiegnięciu skutkowi jaki mógł się dokonać w wyniku przeprowadzonego czynu.
Czynny żal dużą rolę dogrywa w prawie karnym.
Czynny żal a przygotowanie
Podczas przygotowania do przestępstwa, czynny żal ma miejsce wtedy, gdy wykonawca dobrowolnie od niego odstąpi, przy czym zrezygnuje z popełnienia przestępstwa jak również, gdy czyn popełnia w pojedynkę, zniszczy przygotowane środku lub zapobiegnie ich użycia w przyszłości.
Czynny żal a usiłowanie
Mamy dwa rodzaje usiłowania – ukończone oraz nieukończone. Przy usiłowaniu ukończonym czynny żal ma miejsce, gdy sprawca ma możliwość dokonania czynu zabronionego, jednak z własnej woli go nie dokonuje. Może zaniechać realizacji za namową innej osoby, o ile nie jest zobowiązany do wykonywania jej poleceń.
W przypadku usiłowania ukończonego czyny żal ma miejsce przy zapobieganiu skutkowi.
Sprawca zakończył już swoją aktywność i oczekując na skutek postanawia do niego nie dopuścić. Ważne jest by dokonał tego dobrowolnie. Jeśli pomimo podjętych kroków skutek wystąpił to sprawca może mieć nadzwyczajnie złagodzoną karę.
Przyczyny odstąpienia od przestępstwa
Czynny żal ma miejsce w przypadkach dobrowolnego odstąpienia od pomocnictwa, usiłowania czy dokonania. Powody, które przyczyniły się do odstąpienia od zamiaru dokonania typu czynu zabronionego, są bez znaczenia dla wyłączenia karalności.
Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna
Podstawa prawna:
Kodeks Karny